Hráz nádrže s nebezpečným kalem prý nezachrání, zřítí se

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Poškozenou severní stěnu nádrže maďarské hliníkárny poblíž obce Kolontár prý již nelze zachránit a dříve nebo později se zhroutí a způsobí další ekologickou katastrofu.

Poškozenou severní stěnu nádrže maďarské hliníkárny poblíž obce Kolontár prý již nelze zachránit a dříve nebo později se zhroutí. Podle agentury MTI to sdělil Zoltán Illes z maďarského ministerstva pro životní prostředí. Popřel tak některé předchozí zprávy, že se trhliny v hrázi nezvětšily a že je situace nadějná.

Kvůli vlhkosti se během noci 25 metrů dlouhá a přes půl metrů široká trhlina dále zvětšila a odborníci sdílí přesvědčení, že se stěna zřítí. "K tragédii může dojít během dne, nebo týdne," uvedl Illes, podle kterého je ale šance, že se předtím v Kolontáru podaří dostavět další ochrannou stěnu. 

Ochranná hráz bude hotova do pondělí

Šest set metrů dlouhá a deset metrů vysoká bariéra by měla být dokončena v pondělí večer a měla by ochránit dosud nezasaženou část obce před případným dalším přívalem jedovatého kalu, jehož pondělní únik si vyžádal nejméně sedm mrtvých a asi 120 zraněných. 

Pokud kal z nádrže unikne znovu, bude hustší a může se dostat do vzdálenosti 500 až 1000 metrů od rezervoáru, řekl dále Illes. Podle měření učiněných z vrtulníku v nádrži zůstává kolem dvou a půl milionu kubických metrů jedovatého kalu. Při pondělním neštěstí, které je největší ekologickou katastrofou v dějinách Maďarska, vyteklo asi 700 tisíc kubických metrů kalu. 

Informace, které zveřejnil Illes, jsou v příkrém rozporu s údaji, které v neděli ráno poskytl mluvčí záchranářů Tibor Dobson. Ten řekl, že se trhliny v nádrži v noci nezvětšily a nepřibyly ani žádné další. 

Uniknout může téměř stejné množství kalu jako při první havárii

Kriticky hodnotil situaci již v sobotu na tiskové konferenci v blízké obci Ajka maďarský premiér Viktor Orbán, když prohlásil, že se poškozená hráz velmi pravděpodobně protrhne. Z nádrže by v takové případě mohlo uniknout dalších až 500000 kubických metrů kalu, sdělil Orbán. 

Úřady kvůli nebezpečí v sobotu evakuovaly asi 800 obyvatel obce Kolontár. Občané mohli odjet vlastními auty, nebo autobusy. V takovém případě si mohli vzít zavazadla o hmotnosti 20 kilogramů. Část z obyvatel Kolontáru našla dočasné ubytování v Ajce. 

Na případnou evakuaci se v sobotu připravilo i více než 5000 obyvatel další blízké obce Devecser. Podle Dobsona asi 400 až 500 z nich již dobrovolně místo opustilo. Na místě jsou dále připraveny stovky vojáků a nákladních vozidel pro případ, že bude o evakuaci rozhodnuto. 

Maďarsku pomůžou experti z ostatních zemí EU

Na pomoc se snižováním dopadu havárie na životní prostředí přijede v pondělí do Budapešti pět expertů z Rakouska, Belgie, Francie, Německa a Švédska. 

Kal z nádrže zničil život v řekách Marcal a Torna, které již podle Illese není možné zachránit. V Dunaji kal zatím závažné škody podle maďarských činitelů nenapáchal a podle sobotního prohlášení maďarského premiéra je připraven dostatek ochranných a neutralizujících látek, aby se zamoření řeky zabránilo.

Hráz netěsnila už několik měsíců

Hráz se protrhla ze zatím nezjištěných příčin, ale ekologové i maďarský premiér jsou přesvědčeni, že za únikem stojí lidská chyba. Orbán již také slíbil "nejpřísnější možné následky" pro zodpovědné osoby. 

Světový fond na ochranu přírody (WWF) v sobotu uvedl, že hráz nádrže prý netěsnila již několik měsíců. Fotografie z června letošního roku podle WWF dokazuje, že již tehdy z částečně poškozené nádrže vytékal červený kal.

Tagy: Maďarsko katastrofa

Zdroje: ČTK