Příznivci DSSS pochodují pražskými ulicemi

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Odhadem dvě stovky příznivců krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) se dnes po 16:00 vydaly z Můstku přes Václavské náměstí na pochod pražskými ulicemi.

Na magistrátu strana nahlásila průchod Anglickou, Žitnou, Spálenou a Železnou ulicí. Šéf DSSS Tomáš Vandas předtím ve svém projevu na demonstraci kritizoval vládu a pronášel i protiromské výroky. Při akci strany v ulici Na Můstku se její příznivci střetli s okolo procházejícím průvodem anarchistů. Účastníci obou akcí na sebe křičeli a vzduchem létaly lahve a kelímky. Zraněni byli tři policisté a dva účastníci akcí.

Nedaleko akce DSSS se konala demonstrace anarchistů, kterých bylo přes 250 a podle policie až 500. Anarchisté v průvodu prošli kolem pravicových extremistů. Kvůli možným střetům mezi radikálními příznivci levicových a ultrapravicových názorů však byla dnes v centru Prahy posílena policejní opatření. Obě znesvářené strany od sebe oddělili těžkooděnci a policejní vozy. Anarchisté a příznivci krajní pravice po sobě přes policisty házeli lahvemi. V jednom případě například skleněná lahev trefila dívku, která stála mezi příznivci DSSS, a rozbila jí hlavu.

Vandas chce předčasné volby

DSSS pořádá protestní akci tradičně na 1. května, loni se její příznivci sešli v Brně. Letošní demonstrace má název "Za sociální jistoty - proti reformám". Předseda strany Vandas ve svém proslovu v úvodu akce vyčetl premiérovi Petru Nečasovi (ODS), že zachoval stávající kabinet spojením s poslanci kolem Karolíny Peake. Podle Vandase měl předseda vlády raději zvolit předčasné volby. Do svého projevu však šéf DSSS přidal i několik výroků obrácených proti Romům.

Na demonstraci přišli členové DSSS a Dělnické mládeže. Přijeli ale také zástupci krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD), kteří podle Antifašistické akce patří k předním německým neonacistům.

Tagy: Praha demonstrace pochod DSSS nepokoje

Zdroje: ČTK