Čechům se nelíbí, že politické špičky hrozí bojkotem Eura

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Expertům z českého fotbalového prostředí se nelíbí, že někteří vrcholní evropští politici hrozí bojkotem červnového mistrovství Evropy na Ukrajině, když dávají najevo nesouhlas s vězněním tamní expremiérky Julije Tymošenkové.

Podle názoru odborníků by se politici neměli vměšovat do sportovní problematiky. Oslovení se ale zároveň nebojí toho, že by bojkot některých politiků a státníků mohl Euro ohrozit. 
Podle generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepky však pro blížící se Euro není dobré, že část evropské politické elity dopředu oznámila svůj nezájem na Ukrajinu odcestovat. "Ten celkový produkt to ničí. Sport i fotbal by měly být na politice nezávislé a neplést se dohromady. Na druhou stranu si myslím, že se turnaj bez některých politiků obejde.I když by pro Euro samozřejmě bylo lepší, aby se teď takové věci vůbec neřešily," řekl Řepka.

Euro bude bojkotovat řada politiků

Na Ukrajinu během ME nehodlá odcestovat šéf Evropské komise José Barroso, bojkot zvažuje kancléřka Angela Merkelová i němečtí ministři. Kvůli věznění Tymošenkové zrušila řada dalších státníků účast na květnovém středoevropském summitu na Jaltě. Tam nepřijede ani český prezident Václav Klaus, stejně jako prezidenti Itálie a Německa.

Ukrajinská strana protestuje s tím, že se tím obnovují metody z dob studené války. 
Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta vnímá současnou situaci jako nešťastnou. "Jednoznačně jsem pro to, aby se sport a politika nesměšovaly," řekl Pelta v České televizi. Odmítl, že by FAČR na Euru mohla ukázat nějaký druh protestu. "Tu problematiku (věznění Tymošenkové) neznám detailně. Nedoporučoval bych, abychom se přikláněli k nějaké formě protestu," uvedl Pelta.

Řepka si nedovede představit, že by se k bojkotu politiků mohly připojit i některé týmy, které si účast na ME loni vybojovaly. "Absolutně nevěřím tomu, že bychom se vrátili do let 1980 a 1984," připomněl Řepka bojkoty olympijských her v Moskvě a v Los Angeles. Do Moskvy necestovalo 60 zemí v čele s USA, které tak protestovaly proti vojenskému vpádu Sovětského svazu do Afghánistánu. O čtyři roky později zase na protest nejely do Los Angeles výpravy SSSR a jeho spřátelených zemí, mezi kterými figurovalo i Československo.

Slova Merkelové mají váhu

Fotbaloví internacionálové Verner Lička a Luděk Macela si pamatují, jak politické šachy poznamenaly hry v Moskvě, kde oba figurovali ve vítězném československém týmu. Neradi by viděli, kdyby se něco podobného v jakémkoli sportovním odvětví opakovalo. 
"Nemám z toho dobré pocity, politika by sport neměla zneužívat. Dobře si vybavuju, jak byly obě olympiády v Moskvě a Los Angeles poznamenány neúčastí řady států. Sportovci by nikdy neměli doplácet na nějaké politické hry. Každopádně když německá kancléřka mluví o bojkotu Eura, má to váhu. Bohužel pro sport. Já to odmítám," uvedl Lička.

"Pro mě je ale nepředstavitelné, že by třeba německá nebo francouzská fotbalová reprezentace nejely na mistrovství Evropy. Vím, že když čeští fotbalisté přišli o šanci jet do Los Angeles, byl to šok a obrovský smutek," dodal Lička.

Také Macela vměšování politiky do sportu odmítá. "Dobře víme, jak byly poškozeny dvě olympiády. Politika je nevyzpytatelná, těžko odhadovat, co se může stát. Byla by velká škoda, kdyby jí Euro mělo být jakkoliv ovlivněné. Sport má zůstat sportem," řekl Macela, kapitán olympijských vítězů z Moskvy.

Fotbalisté na olympiádu vzpomínají v dobrém

Macela a Lička zároveň na olympijské zážitky z Moskvy vzpomínají v dobrém. "Když budu vulgární, tak sportovci měli celou politiku u zadku. Atmosféra na hrách byla fantastická. V olympijské vesnici všichni drželi pohromadě, nikdo neřešil, kdo odkud je," uvedl Lička.
Podle něj může být současná situace na Ukrajině varováním do budoucna. "UEFA a FIFA možná v budoucnu budou víc zvažovat, jak při volbě pořadatelských zemí postupovat a komu tak zásadní akce svěří," řekl Lička.

Brankář Jan Laštůvka z Dněpropetrovsku, kterým v pátek otřásla série výbuchů, při nichž bylo zraněno asi 30 lidí, věří, že se Ukrajina zhostí pořadatelství ME se ctí. Považuje za nesmysl, že by na poslední chvíli mělo organizaci turnaje převzít Německo, jak se spekuluje. "Nemyslím, že by si Ukrajina nechala šampionát vzít. Investovaly se tady obrovské finanční prostředky do stadionů, infrastruktury, letišť," řekl Laštůvka.

Podle něj Ukrajina zajistí i potřebnou bezpečnost. "Ta opatření se zvýšila hned od těch výbuchů. Všude je víc policistů, jsou na každém rohu. Ukrajinci strach nemají, udělají pro bezpečnost účastníků Eura maximum. Města jako Kyjev a Doněck jsou už teď naprosto připravená," prohlásil Laštůvka.

Řepka si však myslí, že bezpečnostní problematika je nyní vážnějším tématem než hrozba politických bojkotů. "Politickou situaci absolutně nechci zlehčovat, ale větším strašákem je nyní opravdu ta bezpečnostní otázka. Kdyby se během Eura stalo to, co v pátek v Dněpropetrovsku, byl by to obrovský problém," dodal Řepka.

Tagy: Euro experti pruzkum politici

Zdroje: ČTK