Anarchisti a pravicoví extrémisti se střetli: 5 zraněných

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Tři policisté a dva účastníci demonstrací byli lehce zraněni při dnešním střetu anarchistů a příznivců krajní pravice v Praze. Jeden muž byl zadržen kvůli útoku na policisty, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

V centru hlavního města se konaly demonstrace a průvody anarchistů a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Když se obě skupiny, čítající několik stovek lidí, míjely, účastníci akcí po sobě házeli kelímky, lahve, jablka i kameny.

Na náměstí Republiky demonstrovalo podle odhadů přes 250 anarchistů, podle policie až pět stovek. Nedaleko od nich pořádala demonstraci DSSS. Jejích příznivců se sešla podle policie asi stovka, možná až dvě stovky. Kvůli možným střetům mezi radikálními příznivci levicových a ultrapravicových názorů byla v centru Prahy posílena policejní opatření. Obě znesvářené strany od sebe oddělili těžkooděnci a policejní vozy. Situaci monitoroval i vrtulník.

Psali jsme: Anarchisté pochodují Prahou, chtějí projít kolem příznivců DSSS

"Ale přestože jsme je oddělili, když se míjeli, začali na sebe útočit," uvedl Hulan. Obě strany po sobě házely všechno, co měly u sebe, a účastníci demonstrace DSSS se podle policie snažili přes policejní kordon dostat k procházejícím anarchistům. "Policisté je museli zatlačovat zpátky," popsal situaci Hulan.

"Tři policisté byli při střetu zraněni. Dva byli ošetřeni na místě a třetí byl převezen do nemocnice," sdělil policejní mluvčí. Zranění utrpěli i dva z účastníků demonstrací. Podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové šlo pouze o lehká zranění.

Policisté také zadrželi jednoho muže, který údajně útočil na policisty pepřovým sprejem. "Je podezřelý z útoku na veřejného činitele," dodal Hulan.

Anarchisté před 16:00 dorazili z centra zpět na Střelecký ostrov, kde dopoledne jejich akce začala. Příznivci DSSS zhruba ve stejnou dobu vyrazili z Můstku na krátký průvod přes Václavské náměstí a Vinohradskou ulici. Přibližně v 16:45 pochod ukončili na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Tagy: policie Praha střet DSSS

Zdroje: ČTK