Přívaly sněhu komplikují dopravu na jihu Evropy

- Aktuality autor: red

Vydatné sněžení v severní a střední Itálii způsobilo chaos na silnicích a narušilo i leteckou dopravu. V severní části Apeninského poloostrova sněžilo nepřetržitě 24 hodin a napadlo zde až 60 centimetrů sněhu.

Na jihu zase silné deště vyvolaly záplavy a sesuvy půdy. Sníh napadl dokonce i na španělské Mallorce a na Costa Brava jsou domácnosti bez proudu. 

Stovky aut sníh od úterního večera uvěznil na dálnici A24 z Říma do Aquily a lidé tu museli strávit noc ve svých vozech. Poněkud severněji, v Umbrii, ubytovaly úřady v hotelech desítky automobilistů, jejichž vozy uvízly ve sněhu. Od časného rána je kvůli sněhu uzavřeno letiště v Boloni. 

V severní Itálii, kde v uplynulých 24 hodinách sněžilo bez přestávky, je 1000 kilometrů silnic nesjízdných či sjízdných jen s velkou opatrností. V oblasti Apenin napadlo více než 60 centimetrů sněhu a meteorologové očekávají, že během středy napadne ve vyšíích polohách dalšího půl metru. V desítkách obcí v krajích Emilia Romagna, Toskánsko, Umbrie, Marche a Abruzzy dětem odpadlo vyučování. 

Středoitalské Benátky sužuje od rána silný vítr dosahující 80 kilometrů v hodině a také sníh, který město zahalil bílým příkrovem. 

V Kalábrii na jihu země způsobily zase vydatné deště, které bičovaly celou noc zejména provincii Catanzaro, povodně. Muselo být odsud evakuováno na 300 osob, podle záchranářů se však tento počet může zvýšit, pokud se situace nezlepší. Lijáky trvající 24 hodin zasáhly Vallo di Diano jižně od Salerna, kde jsou také záplavy. 

U Messiny na Sicílii v lokalitě Mili zaplavilo bahno přízemí několika obydlí a jeden člověk byl lehce zraněn. U přístavu Taranto na jihu ztroskotala nákladní loď s 19 osobami na palubě. Pobřežní hlídky posádku evakuovaly. Další silné deště se očekávají v Kalábrii, Basilicatě a v Apulii. 

Vydatné sněžení také zasáhlo španělský ostrov Mallorku. Sníh se však udržel jen ve vyšších polohách. Na několika místech dosahovala vrstva sněhu až 30 centimetrů. V pohoří Serra de Tramuntana na severozápadě Mallorky muselo být kvůli sněhu a náledí uzavřeno několik silnic. Ostatní úseky jsou sjízdné jen se sněhovými řetězy. Na jihovýchodě ostrova je zablokována silnice kvůli sesuvům půdy. Na čtvrtek meteorologové v této oblasti předpovídají další sněžení. 

Také pevninské Španělsko zažívá nový návrat zimy. Na severovýchodním pobřeží na Costa Brava dnes kvůli nepřízni počasí zůstalo na 70 tisíc domácností bez elektrického proudu. 

V pondělí na severovýchodě Španělska a na jihu Francie tak vydatně sněžilo, že provoz na komunikacích mezi oběma zeměmi nebyl vůbec možný a uvízly zde tisíce kamionů a nákladních vozů. Mnoho letů muselo být zrušeno a školy zůstaly zavřené. V Katalánsku na severovýchodě Španělska, včetně oblíbeného letoviska Lloret de Mar, zaregistrovali největší přívaly sněhu za posledních 25 let, v pondělí si zde nepříznivé počasí vyžádalo i jeden lidský život.

Tagy: Evropa doprava počasí sníh

Zdroje: ČTK