Připravte se na tropy, do soboty bude až 35 stupňů

- Zprávy autor: Jan Pastor

Do soboty bude až 35 stupňů Celsia a silné bouřky, pak tropy skončí a začne se ochlazovat, sdělil dnes mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Koncem týdne nejvyšší denní teploty klesnou o deset stupňů a v září začne přibývat ranních mlh a ojediněle i přízemních mrazíků. Už dnes padly na 35 místech republiky teplotní rekordy, v Brodě nad Dyjí naměřili téměř 34 stupňů.

Mimořádně teplý konec prázdnin přichází po chladném a deštivém červenci. "Neobvykle až na sklonku prázdnin si užíváme nejteplejších letošních letních dnů," konstatoval Dvořák. Meteorologové neumějí vysvětlit, proč letní počasí nevyvrcholilo koncem července, jak je obvyklé.

Podobně teplý konec léta byl naposledy v roce 1993, ze kdy je také většina dnes pokořených teplotních rekordů. "Nejvyšší teplota byla naměřena v Brodě nad Dyjí 33,7 stupně Celsia a v Byňově 33,5 stupně Celsia," uvedla meteoroložka Marie Odstrčilová. Dosavadní rekord byl podle ní pokořen o 0,4, respektive o 0,5 stupně. Rekordy ale padaly i na horách, třeba na Přimdě bylo dnes 28,5 stupně, což je o 0,8 stupně víc než maximum z roku 1989. Churáňov pak hlásil 27,3 a Lysá hora 24,2 stupně.

Velmi teplé budou i noci

Tento týden čeká Česko řada po sobě jdoucích tropických dní, kdy denní teploty překročí 30, místy až 35 stupňů Celsia. Velmi teplé budou i noci, zejména ve velkých městech a na jižní Moravě neklesnou teploty ani po západu slunce pod dvacítku. Vedro s sebou ale přinese také bouřky z horka doprovázené přívalovými srážkami, kroupami a silným větrem.

Obvykle přitom bývá vrcholem léta červenec, ten letošní byl ale o 0,1 stupně chladnější, než je dlouhodobý průměr z let 1961 až 1990. V rámci dlouhodobé teplotní řady od roku 1775 je letošní červenec na 102. až 108. místě z 237 dosavadních měřených červenců. To, že se letošní první měsíc prázdnin mohl zdát mimořádně studený, je podle meteorologů způsobeno tím, že k nízkým teplotám se přidalo i nadprůměrné množství srážek, červen byl navíc velmi teplý.

V první polovině září budou panovat příjemné teploty kolem dvacítky

"Letošní tropické počasí bude ukončeno v sobotu 27. srpna, kdy naše území od západu přejde studená fronta. Možno konstatovat, že se ochladí úměrně roční době, asi o deset stupňů Celsia, takže denní maxima budou na přelomu týdne a v prvních dnech dalšího týdne dosahovat 20 až 25 stupňů. Tuto změnu můžeme označit za přechod od léta k babímu létu," uvedl mluvčí ČHMÚ.

Teploty mohou ojediněle vystoupat nad 30 stupňů i v září, celkově ale bude počasí směřovat k podzimu. Podle posledních předpovědí by sice měly v první polovině září panovat příjemné teploty kolem dvacítky a polojasná obloha, noci už ale mohou být chladné. Ve vyšších polohách se mohou vyskytnout první přízemní mrazíky, rána také zkalí mlhy.

Tagy: počasí tropy teploty

Zdroje: ČTK