Přijdou Karlovy Vary o primátora?

- Aktuality autor: Danica Klein

Karlovy Vary by mohly do týdne přijít o primátora Petra Kulhánka (KOA). Setrvání v této funkci podmiňuje uzavřením koaliční dohody mezi KOA, TOP 09, ODS a Karlovarským zastupitelským klubem (KZK), což by znamenalo 26 hlasů v osmatřicetičlenném zastupitelstvu. Ani dnešní jednání ale nepřinesla výsledek, KZK dále trvá na koalici bez ODS. Kulhánek řekl, že pokud do 17. ledna, kdy se sejde zastupitelstvo, tato koalice nevznikne, na funkci rezignuje.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Svůj postoj ke koalici a případnému odchodu z vedení města oznámil Kulhánek poprvé počátkem prosince. Od té doby se jednání o novém seskupení ale nikam neposunula. I dnes se podle Kulhánka zástupci všech stran zúčastněných na jednání snažili vzájemně přesvědčit o tom, jaká koalice má šanci na stabilní fungování.

"Nikam to ale nevedlo, KZK stále trvá na modelu s KOA a TOP 09. To by znamenalo jen 20 hlasů a křehkou koalici. Na to nepřistoupím. Stačí jeden odpadlík a jsme tam, kde jsme byli," uvedl primátor.

Psali jsme: Primátor Varů má vrásky na čele. Podrazácká ODS a město v područí mafie

Poslední schůzku mají mít jednotlivé subjekty v pondělí, pouhý den před jednáním zastupitelstva. Kulhánek nechce odhadovat, jestli se na poslední chvíli podaří dospět k dohodě. Situaci považuje už za velmi složitou předseda karlovarské ODS Jiří Vaněček.

Uvedl, že ODS nemůže udělat nic, čím by mohla k řešení problému přispět. "Míč není na naší straně. Nejhorší variantou by bylo, kdyby se rozpadla celá rada města. Což také nelze vyloučit. Pak by muselo její kompetence dočasně převzít zastupitelstvo," dodal.

Původní koalice K20 (KOA, Alternativa, TOP 09, hnutí O co jim jde?!), která řídila město po volbách, přestala fungovat loni v listopadu. Tehdy ztratila šanci prosazovat návrhy po ztrátě jediného hlasu, když se proti ní vymezil Jiří Kotek (Alternativa). Zanedlouho poté vypověděla KOA koaliční smlouvu a od té doby se vedou bezúspěšně jednání. Opoziční ČSSD už opakovaně navrhovala odvolání vedení města, protože údajně ztratilo legitimitu k jeho řízení. V osmatřicetičlenném zastupitelstvu má KOA osm mandátů, ČSSD i ODS po sedmi, Alternativa pět, TOP 09 čtyři, KSČM čtyři mandáty a hnutí O co jim jde?! tři mandáty.

Tagy: koalice ODS primátor

Zdroje: ČTK