Prezident Sarkozy: Muž pevných zásad

- Aktuality autor: Danica Klein

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se dnes v rámci předvolební kampaně za své znovuzvolení do čela země označil za muže pevných zásad, který miluje Francii. Svého hlavního politického soupeře, socialistického kandidáta Françoise Hollanda, naopak obvinil z obojetnosti a nerozhodnosti.

Před davem zhruba 15.000 stoupenců pravice v jihofrancouzském Marseille se Sarkozy snažil představit jako silný vůdce a nejlepší kandidát pro udržení mocenského postavení Francie. Zopakoval svůj útok na Hollanda, který britský tisk ujišťoval, že nehodlá sešněrovávat svět financí, a přitom svou předvolební kampaň zahájil tím, že finanční svět označil za nepřítele. "Hraje si na (konzervativní britskou expremiérku Margaret) Tchatcherovou v Londýně a na (bývalého socialistického prezidenta Francie Francçoise) Mitteranda v Paříži," hřímal Sarkozy.

Už ve čtvrtek se pustil s plnou vervou do Hollanda, kterého obvinil z bezostyšného lhaní. Levicový politik mu to oplatil prohlášením, že překrucuje skutečnost a manipuluje s lidmi. 
Ze svého pětiletého působení v čele země, který není francouzskou veřejností především s ohledem na ekonomické a sociální otázky příliš kladně hodnocen, se Sarkozy snažil i tak vytěžit maximum. Tvrdil, že se Francii podařilo úspěšně ustát krizi a srovnával situaci své země se Španělskem a Portugalskem, kde je nezaměstnána pětina obyvatelstva. Šlo o první velký mítink Sarkozyho poté, co ve středu potvrdil, že se bude ucházet se o druhý prezidentský mandát.

Hlasy voličů krajní pravice

"Věříme Nicolasovi", uváděl nápis na vlajce, kterou držel jeden z účastníků setkání Sarkozyho s veřejností. Podle nejmenovaných zdrojů citovaných na internetovém serveru deníku Le Monde se náklady na toto setkání vyšplhaly až na 333.538 eur (asi 8,3 milionu korun).

Sarkozy nedávno nastínil hlavní linie svého volebního programu. Vyjádřil se proti hlasovacímu právu pro cizince a proti homosexuálním sňatkům a vyslovil se pro omezení práv nezaměstnaných. Sklidil ale kritiku svých odpůrců za to, že se prý snaží získat hlasy voličů krajní pravice.

Podle výsledků průzkumu veřejného mínění agentury Ifop zveřejněných v posledních dnech se Sarkozy zatím nejvíce přiblížil ve volebních preferencích Hollandovi. Volit ho v prvním kole by podle pátečních údajů šlo údajně 26 procent potenciálních voličů, zatímco Hollanda 29,5 procenta. Podle dnes zveřejněného průzkumu agentury TNS Sofres Sarkozyho naopak rozhodně nechce v první kole volit 54 procent lidí, zatímco Hollandovi svou nepřízeň projevilo 40 procent dotázaných.

Klamání spotřebitelů?

Na třetím místě ve volebních preferencích je vůdkyně nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová se 17 procenty hlasů, zatímco 70 procent potenciálních voličů dalo najevo, že ji ani v nejmenším nepodpoří.

Le Penová dnes v rámci své kampaně obrátila pozornost zpět k otázce přistěhovalectví. Mimo jiné podle agentury Reuters řekla, že má důkazy o tom, že všechno maso z jatek v regionu Paříže je halal, tedy přichystané podle muslimských zvyklostí, a že podnikne právní kroky kvůli údajnému klamání spotřebitelů.

Tagy: Francie Sarkozy

Zdroje: ČTK