Představitelé církve jsou zaskočeni rezignací papeže

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Za překvapivé, neobvyklé a průlomové označují představitelé katolické církve v České republice rozhodnutí papeže Benedikta XVI. opustit k 28. únoru úřad. Zároveň jej však respektují a papežovi vyjadřují úctu; někteří jeho krok vnímají jako velkou ztrátu, vyplývá z ankety. 

"I když nejde o zcela obvyklé řešení, jsem přesvědčen, že se papež takto rozhodl po dlouhém zvažování a pro dobro církve," uvedl brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který se naposledy s papežem setkal při jeho návštěvě Česka v roce 2009, kdy Benedikt XVI. jako první pontifik navštívil také Brno. 

"Vážím si jej pro jeho lidskost i zakotvení v tradici církve, pro jeho noblesu i pokoru, pro teologickou brilantnost... Modlím se za něj a věřím, že nejsem sám," dodal Cikrle. 

Pětaosmdesátiletý papež, který do úřadu nastoupil v dubnu 2005, svůj úmysl rezignovat oznámil dnes v latinském projevu kardinálům. Odchází prý proto, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávání úřadu nezbývají síly. Odchod z čela katolické církve prý dlouho zvažoval. Nový papež bude podle mluvčího Vatikánu zvolen do Velikonoc. 

Rozhodnutí papeže, které je v moderních dějinách katolické církve unikátní, překvapilo také prezidenta Diecézní katolické charity Hradec Králové Josefa Suchára. "Říkám klobouk dolů, to není jen tak. Myslím si, že k tomu rozhodnutí je potřeba hodně síly. V každém případě mě to zaskočilo, protože to není obvyklé, ale respektuji ho. Mám k němu úctu a beru to jako jedno z průlomových rozhodnutí," řekl Suchár, který za rozhodnutím vidí velikou papežovu moudrost v okamžiku, kdy cítí, že již není schopen zastávat tak vysoký úřad. 

Královéhradecký biskup Jan Vokál v reakci na krok Benedikta XVI. uvedl, že k němu chová nesmírně hlubokou úctu. "To, že ze zdravotních důvodů odchází ze svého úřadu, proto vnímám jako velmi bolestnou ztrátu a cítím velké pohnutí. Jsem si však jist tím, že k tomuto rozhodnutí dospěl veden vírou, láskou k církvi a v hluboké modlitbě. Právě takto toto rozhodnutí přijímám a chápu je," uvedl Vokál, který vyjádřil také přesvědčení, že i po odchodu z úřadu bude Benedikt XVI. pro církev velkým přínosem.

Tagy: rezignace papež Benedikt XVI. katolická církev

Zdroje: ČTK