Klausovu školu posprejovali hákovým křížem, policie pátrá po pachateli

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 2. 2013 14:57) - Aktuality autor: Michal Polák

Pražská policie dnes začala zjišťovat, kdo posprejoval budovu gymnázia PORG, které vede syn dosluhujícího prezidenta Václav Klaus mladší. O víkendu se tam objevila například vyobrazení hákového kříže a rudé hvězdy. Policisté škodu vyčíslili na tisíc korun a případ řeší jako poškození cizí věci, řekla ČTK mluvčí policie Jana Rösslerová. 

Václav Klaus mladší

Václav Klaus mladší,zdroj: Profimedia.cz

Podle mluvčí se její kolegové začali nápisy zabývat z úřední povinnosti, když se o případu dozvěděli z médií, aniž by někdo podal trestní oznámení. "Prověřujeme podezření z trestného činu poškození cizí věci," dodala Rösslerová. Kriminalisté vyslýchají svědky a budou analyzovat kamerové záznamy. Případnému pachateli hrozí podle mluvčí až roční vězení. Nápisy jsou údajně již přemalované.

Média informovala v neděli tom, že na zdi gymnázia byly také iniciály Š. M., sprejer tím zřejmě reagoval na sobotní informaci Lidových novin, které přinesly zprávu o tom, že tchán současného prezidenta Štefan Miština se za druhé světové války podílel na perzekuci slovenských Židů. Kromě symbolů nacismu a komunismu se tam objevily dále roky 1940 a 1948.

"Nemám rád vandalismus ani nacismus v jakékoli podobě," sdělil Nově Klaus mladší. Gymnázium, které vede, bylo podle informací televize posprejováno přes noc. Kromě symbolů nacismu a komunismu na něm byly napsány roky 1940 a 1948. 

V roce 1940 podle Lidových novin otec prezidentovy manželky Livie přesídlil z Prahy do Bratislavy, kde pracoval pro totalitní Ústřednu státní bezpečnosti. O osm let později pak vstoupil do Komunistické strany Slovenska. 

Klaus mladší před nedávnou prezidentskou volbou upozorňoval na to, že tchán kandidáta na hlavu státu Karla Schwarzenberga Johann Hardegg byl nacistou. Rodina prezidenta Klause pak v druhém kole volby jednoznačně podporovala Schwarzenbergova rivala a pozdějšího vítěze první přímé volby Miloše Zemana

"Přestože o tom možná Václav Klaus mladší nic netuší, jeho dědeček Štefan Miština má minulost podobně temnou jako Johann Hardegg," uvedly v sobotu Lidové noviny. 

Prezident Klaus končí ve funkci 7. března. O den později ho na Hradě vystřídá jeho někdejší politický rival Zeman. Poražený kandidát na hlavu státu Schwarzenberg zůstává ministrem zahraničí a lídrem koaliční strany TOP 09.

Tagy: TV Nova vandalismus Gymnázium PORG

Zdroje: ČTK