Pražské slůně už pije, běhá a prospívá

- Aktuality autor: Danica Klein

Slůně narozené v pondělí v pražské zoo už saje mléko, běhá a zatím prospívá velmi dobře, řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek, který byl právě u výběhu slonů. Zoo také potvrdila, že malý slon je samička. Ve více než osmdesátileté historii zahrady se jedná o první narozené slůně, v celé ČR se živá narodila jen tři. 

Čerstvě narozené slůně

Čerstvě narozené slůně,zdroj: ZOO Praha

"Začalo pít včera (v pondělí) večer," uvedl Bobek. Slonice Donna, které se mládě narodilo, je navíc zkušená matka, jedná se už o její čtvrté mládě. Donna zabřezla ještě v původním domově v Rotterdamu, kde nyní žije i otec mláděte, pětatřicetiletý samec Alexander. Březost slonů trvá zhruba 22 měsíců 

Váhu ani výšku mláděte zoo zatím nezveřejnila, vedení zahrady zatím nerozhodlo ani o způsobu výběru jména pro sloní slečnu. Jednodenní sloní samička je v novém sloninci, zhruba týden zde stráví ve společnosti své matky Donny a sestry Tonyi. Později ji čeká seznamování s Gulab a Shanti a začátkem března se do Údolí slonů přestěhují i slonice Tamara a Janita. 

Veřejnosti by se mělo mládě, jehož první fotografie sklízejí na internetu nadšené ovace, představit 30. března při slavnostním otevření nového slonince. Ten přišel na téměř půl miliardy korun. 

Pražská zoo chová slony od července 1933. Nyní má slony indické. Nové slůně je teprve třetím živě narozeným sloním mládětem v zoologických zahradách v Česku. Vůbec prvním byl sloní sameček, který přišel na svět v březnu 2011 v ostravské zoo. Po necelých dvou měsících ale uhynul, kvůli předčasnému příchodu na svět neměl dostatečnou imunitu a byl slabý. Úspěch slavila zahrada v Ostravě se samičkou Rashmi, která se narodila v dubnu 2011. Slonice prospívá.

Tagy: mládě slon Pražská zoo

Zdroje: ČTK