Prasečí chřipka má v Česku už 67 obětí

- Aktuality autor: red

Za poslední týden zemřelo na prasečí chřipku v ČR 11 lidí, celkem jí podlehlo 67 osob. Národní referenční laboratoř pro chřipku potvrdila za týden 45 nových případů infekce.

Dohromady se tedy novým virem nakazilo již 1309 lidí. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví. Prokazatelné případy jsou ovšem pouze ty, které jsou komplikované a u nichž se dělají testy. Skutečný počet nakažených jistě přesáhl sto tisíc lidí.

Většina lidí, kteří viru podlehli, měla jinou závažnou chorobu. Z laboratorních zjištění vyplývá, že počet případů nakažení chřipkou ubývá. 

Vliv na pokles nemocnosti měly jistě vánoční prázdniny školáků a čerpání dovolených dospělými, uvedlo ministerstvo. Podle něj skutečný vývoj pandemické vlny ukáže teprve první půlka ledna. Údaje o počtu lidí, kteří se v Česku nechali očkovat proti prasečí chřipce vakcínou Pandemic H1N1, zveřejní úřad 13. ledna. 

Z celkového počtu 67 lidí, kteří zatím v ČR prasečí chřipce podlehli, bylo 45 mužů a 22 žen. V hlášení za minulý týden přibyla zatím nejmladší oběť, která chorobě podlehla. Je jí 15letá dívka s onemocněním srdce a chronickou plicní nemocí. Zemřela na Štědrý den v pražské motolské nemocnici. Na Silvestra zase zemřel sedmnáctiletý mladík s mozkovou obrnou v liberecké nemocnici. 

Podle ministerstva klesl i počet lidí v nemocnicích, takže je nyní situace stabilizovaná.

Tagy: chřipka oběti

Zdroje: ČTK