Majitelé výbuchem poničené továrny odškodní pozůstalé obětí

- Aktuality autor: red

Továrna firmy Avon Automotive v Rudníku na Trutnovsku, kterou poškodila pondělní exploze, už částečně obnovila výrobu. Společnost plánuje provést opravy areálu. Firma chce zároveň odškodnit pozůstalé obětí.

Řekl to ředitel společnosti Grahame Smith.

Rodiny dvou obětí výbuchu a dalších zraněných slíbil podpořit. Firma dnes zprovoznila část lisované výroby. "V mezidobí jsme jako záložní řešení dočasně získali u třetích stran klíčové výrobní kapacity," uvedla firma v prohlášení.

Výroba se ve firmě po výbuchu zcela zastavila, exploze vážně poškodila dvě budovy, na dalších jsou škody menšího rozsahu. Firma dosud výši škod nevyčíslila, Smith však hovořil o desítkách milionů korun.

S opravami budov chce firma začít, jakmile získá povolení od příslušných úřadů, řádově však budou opravy trvat měsíce. Při explozi tlakových nádrží přišla v pondělí ráno o život dvaatřicetiletá žena, na následky zranění později zemřel sedmatřicetiletý muž.

Další dva muži utrpěli těžká zranění, dalších 13 lidí bylo zraněno lehce. Firma pozůstalým vyjádřila soustrast a je s rodinami v kontaktu. "Budeme i nadále dělat vše možné při podpoře rodin obětí a dalších osob postižených touto tragédií," řekl Smith.

Výši případného odškodnění však nespecifikoval. Každá z rodin pozůstalých po obětech získá od hradeckého hejtmanství 30 tisíc korun, rozhodli krajští radní.

Na místě neštěstí ještě pracovali policisté, kteří nadále prohledávají sutiny. Podle policie by stanovení alespoň předběžné příčiny mohlo trvat týdny. V podniku pracuje zhruba 380 zaměstnanců, z nich je přes 200 nyní doma, do zaměstnání by měli všichni přijít v příštím týdnu.

Firma v prohlášení poděkovala svým zákazníkům, dodavatelům a smluvním partnerům. "Naše poděkování dokonce zahrnuje naše konkurenty, kteří nám nabídli své výrobní kapacity tak, abychom zajistili dodávky našim společným zákazníkům," stojí v prohlášení.

Smith řekl, že nevidí žádnou příčinu tragédie a nechtěl na toto téma ani spekulovat. "Příčiny nehody jsou stále objasňovány policií a dalšími orgány, se kterými na vyšetřování úzce spolupracujeme," řekl Smith.

Server tn.cz odpoledne uvedl, že jedna z nádrží na stlačenou páru o váze tří tun odletěla zhruba 300 metrů od továrny. Záchranáři přitom předpokládali, že leží pod sutinami zřícené budovy. Druhá z nádrží se již v pondělí našla přímo v areálu, zhruba 40 metrů od místa, kde původně stála.

Asi dva kilometry od továrny se na louce podle serveru našlo zhruba 100 kilogramů těžké víko nádrže. Avon Automotive vyrábí součástky pro automobilový průmysl, zejména různé hadice a jiné pryžové díly. Majetkově je součástí skupiny Avon Automotive, kterou většinově ovládá americká investiční společnost Crystal Capital.

Tagy: výbuch továrna

Zdroje: ČTK