Povodňové ohrožení nadále trvá

- Aktuality autor: Danica Klein

Přívalové deště v noci na dnešek a v neděli vpodvečer vzedmuly hladiny řek v Královéhradeckém kraji až na první stupně povodňové aktivity. Nejsilnější srážky byly na Hradecku a Náchodsku, kde hasiči zasahovali u desítek případů. Hlavně čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali popadané stromy a monitorovali hladiny. 

Povodně v Čechách

Povodně v Čechách,zdroj: isifa/MAFRA/Ladislav Němec

Dnes ráno byla na prvním stupni Cidlina v Jičíně a Novém Bydžově a Metuje v Krčíně. V noci se první stupně objevily ještě na Bystřici v Rohoznici na Jičínsku, Labi v Brodu a Úpě ve Zlíči. "Při přechodu frontálního systému dnes v noci se lokálně vyskytly v bouřkách přívalové srážky značné intenzity i úhrnů," uvedl šéf dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. 

Silné srážky nejprve zasáhly v neděli vpodvečer Hradecko, pak se přesunuly hlavně na Náchodsko, řekl operační důstojník hradeckých krajských hasičů. Na rozdíl od minulého týden podle něj nynější přívaly vody výrazné škody nezpůsobily. Po týden staré povodni se škody v kraji odhadují až na miliardu korun. 

Silné srážky se v noci na dnešek objevily i na Trutnovsku. V krkonošské Svobodě nad Úpou, kterou před týdnem silně poničila prudká povodeň, nános materiálu opět ucpal koryto potoka a voda šla do města opět po silnici, uvedl hasič.

Třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení platí od dnešního rána na řece Trnavě v Hořepníku na Pelhřimovsku. První stupeň vyžadující bdělost je na Trnavě v Červené Řečici. Hladina stoupla kvůli noční bouřce. Hasiči v noci zasahovali na Pelhřimovsku u téměř čtyř desítek událostí, řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. 

"Večerní bouřka s krupobitím rozvodnila dva levobřežní přítoky Trnavy, větší problémy kromě několika zatopených sklepů zatím nemáme," řekl starosta Hořepníku Vladimír Kotýnek. Trnavu hlídají dobrovolní hasiči. Hladina řeky překonala podle Povodí Vltavy třetí stupeň povodňové aktivity dnes v 06:00, kdy překročila výšku 220 centimetrů. 

Problémy s vodou byly hlavně v Humpolci a Pacově, kde hasiči čerpali vodu ze zatopených sklepů. V Hronově ulici v Pacově zaplavila voda restauraci, na místě zasahovaly tři jednotky hasičů. V Humpolci čistili hasiči ucpané kanalizace. "V lagunách vody v Hybešově a Okružní ulici zůstala nepojízdná vozidla, hasiči je museli odtáhnout," uvedla Musilová. Problémy působí dnes ráno také zvýšená hladina rybníka v obci Cetoraz, kde hasiči uvolňují stavidla a čistí odtok. 

Nejvíce práce měli hasiči v neděli od 20:00 do půlnoci, pak se situace postupně uklidnila. Všechny události, u nichž hasiči v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění.

Třetí stupeň povodňové aktivity platil dnes ráno v Jihočeském kraji pouze v Českém Krumlově na Vltavě. Bouřky, které region zasáhly v noci na dnešek, hladiny řek výrazně nezvedly. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. 

Třetí stupeň povodňového ohrožení se v noci na chvíli objevil také na Nežárce v Hamru. Nad ránem tam však hladina o pár centimetrů klesla a spadla na druhý stupeň povodňové aktivity. 

Podle předpovědi bude dnes oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami. Místy se mohou vyskytovat bouřky. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje na to, že místy mohou být srážky v Jihočeském kraji vydatné.

Zvýšené hladiny řek v regionu zatopily před několika dny řadu obcí a měst. Nejvíce zasáhla Lužnice Bechyni na Táborsku a Blanice se potom vylila v Putimi na Písecku. Několik stovek lidí muselo být kvůli záplavám evakuováno. Velká voda v Jihočeském kraji přinesla i tragickou událost. Na Vltavě zemřeli v pátek dva muži, kteří řeku splouvali na raftu. Utopili se pod jezem v Herbertově u Vyššího Brodu na Českokrumlovsku.

Tagy: Labe Vltava povodně 2013

Zdroje: ČTK