Povodeň v Indii si vyžádala 500 mtrvých

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 21. 6. 2013 16:50) - Aktuality autor: Danica Klein

Záplavy, které postihly sever Indie, si vyžádaly už přes 500 mrtvých. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady. Povodně se objevily v důsledku silných monzunových dešťů, které v současné době sužují velkou část Indie. Jak oznámil premiér státu Uttarákhand, vojáci nalezli v bahně celkem 556 mrtvých těl a nyní se je snaží ve velmi obtížných podmínkách vyprostit. 

Záplavy v Indii

Záplavy v Indii,zdroj: Reuters

Záchranáři dnes také vylovili z řeky Gangy 40 bezvládných těl. Existují obavy, že počet mrtvých dále poroste, až se záchranné týmy dostanou i do zatím nedostupných oblastí. Zpravodajský server BBC s odkazem na odhady tamních úřadů napsal, že obětí může být přes tisíc. 

Monzunové deště mohou podle odborníků stát i za dnešním zřícením třípatrové obytné budovy na předměstí západoindické Bombaje. V troskách domu přišlo o život deset lidí, 14 utrpělo zranění a neupřesněný počet dalších zůstával pod sutinami uvězněn. Na místě pracují záchranáři. V domě prý bydlelo devět rodin a většina jejich členů v době neštěstí spala. Dům se zřítil v časných ranních hodinách. 

Rozsáhlá záchranná operace probíhá také v povodněmi a sesuvy půdy sužovaném státě Uttarákhand. Podle BBC tam záchranáři dostali do bezpečí přes 30.000 lidí, více než 50.000 jich však stále zůstává odříznutých od civilizace. Velké množství jich pochází z oblasti posvátného údolního města Kédárnáth, jehož obyvatelé se uchýlili na okolní kopce. 

Záplavy v Kédárnáthu způsobilo protržení hráze nedalekého jezera. Duchovní Dineš Bagvari ze slavného kédárnáthského hinduistického chrámu, jehož část údajně vzala voda a který zůstává ponořen do bahna a kalu, popsal, že uslyšel "hlasitý výbuch", když voda prolomila hráz jezera nad městem. "O pár minut později se přihnala voda a během čtvrt hodiny vše odnesla," dodal. 

Vláda státu Uttarákhand označila nynější záplavy za "himálajské cunami". Oblast kolem Kédárnáthu je prý poseta mrtvolami a řada poutníků a turistů, kteří se do města vydali, je nezvěstná. S evakuací lidí z místa pomáhá 5500 vojáků s vrtulníky. 

Indické letectvo také shazuje lidem ve zhruba stovce odříznutých měst a vesnic potraviny a léky. Záplavy smetly množství silnic, zničily téměř 25 mostů a 365 domů, další stavby byly poškozeny. Úmrtí v důsledku záplav jsou hlášena také z indických států Himáčalpradéš, Uttarpradéš a ze sousedního Nepálu. 

Monzunová sezona se silnými srážkami, která trvá zpravidla od června do září, je životně důležitá pro indické zemědělství. Letošní srážky v severní Indii a některých částech Nepálu jsou ale silnější než obvykle; ve státě Uttarákhand prý nejmohutnější za posledních 60 let.

Tagy: Indie záplavy Ganga

Zdroje: ČTK