TOP 09 podpořila Němcovou. ODS nabízí křeslo šéfa sněmovny

- Aktuality autor: Danica Klein

ODS je ochotna jednat o tom, že se předsedou Poslanecké sněmovny stane zástupce TOP 09. Novinářům to dnes po jednání s prezidentem Milošem Zemanem řekl dočasný šéf ODS Martin Kuba v reakci na požadavek koaličních partnerů, aby ODS navrhla kandidáta na předsedu Sněmovny. 

Miroslava Němcová

Miroslava Němcová,zdroj: isifa/Lidové noviny/JINDRICH MYNARIK

ODS dnes prezidentovi oficiálně představila svou kandidátku na premiérku, kterou je šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Ještě dnes se Zeman sejde se zástupci TOP 09. Svůj návrh řešení vládní krize chce Zeman oznámit až poté, co se o víkendu sejde se všemi zástupci sněmovních stran. 

Zástupci TOP 09 dnes oznámili, že chtějí od ODS nejpozději v neděli slyšet návrhy na jméno nového šéfa Poslanecké sněmovny po Němcové. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že v opačném případě by bylo očividné, že koaliční spolupráce nebude možná. 

"Jestli toto má být tlak, kterým nám sdělují, že chtějí křeslo předsedy parlamentu, tak ať to vysloví. Já mám pocit, že o tom můžeme jednat. Já to zatím nevidím jako nepřekonatelnou věc," reagoval na výzvu TOP 09 Kuba. 

Koalice hledá, zda může dál vládnout poté, co premiér Petr Nečas v pondělí rezignoval v důsledku skandálu s korupcí a zneužitím tajné služby. Ve vazbě je jeho blízká spolupracovnice Jana Nagyová, několik bývalých poslanců ODS a další lidé. Opozice žádá předčasné volby.

Tagy: premiér TOP 09 vláda ČR

Zdroje: ČTK