Poslanec ODS rok tankoval. A neplatil

- Aktuality autor: Danica Klein

Člen Legislativní rady vlády, poslanec Pavel Staněk (ODS), který působil v představenstvu hradeckého letiště, si do svého osobního automobilu postupně načerpal 469 litrů nafty, za kterou nezaplatil.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) na to upozornil audit, který zkoumal hospodaření na městském letišti v Hradci Králové. Radnice před několika týdny kvůli katastrofálnímu stavu hospodaření vedení letiště odvolala, avšak aniž padlo jediné konkrétní jméno.

Vedení soutěže nevypisovalo

Staněk za naftu zaplatil až krátce poté, kdy vedení radnice poslalo do firmy kontrolu hospodaření. V rozhovoru pro MfD uznal, že naftu na letišti, na jehož provoz měl dozírat, tankovat neměl. "Racionálně vám teď nevysvětlím, proč jsem tak dlouho čekal na fakturu, takže to může vypadat opravdu podivně. Mrzí mě, jak to teď budou lidé vnímat," řekl deníku Staněk.

Jiní členové představenstva letiště, Roman Šabrňák či bývalý náměstek hradeckého primátora Josef Malíř, si zase nechali protizákonně vyplatit z rozpočtu letiště desetitisíce korun na honorářích, píše list.

Vedení letiště kromě toho nevypisovalo soutěže na zakázky a přidělovalo je rodinným či spřáteleným firmám, které pak letišti prodávaly služby či zboží předražené o desítky procent. Tito přátelé či jiné vlivné osobnosti města si stejně jako Staněk také jezdili tankovat tisíce litrů pohonných hmot do svých aut, aniž platili.

Riziko

Pokud to v některých případech udělali, tak peníze podle domněnky auditorů putovaly do černého fondu letiště. "Zvažujeme trestní oznámení. Už jsem požádal radní, aby se k tomu vyjádřili," řekl listu hradecký primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub).

Pro město, ale i letiště je podle auditorů navíc velmi rizikové to, že členové představenstva podnikají na letišti i jako soukromé osoby. Působí i jako kontroloři hospodaření anebo nájemci, napsala MfD.

Tagy: nafta

Zdroje: ČTK