Porošenko nařídí armádě na východě Ukrajiny klid zbraní.

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pátek nařídí armádě, aby začala dodržovat příměří na východě země, kde bojuje s proruskými separatisty a podle všeho i s ruskou armádou. 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko,zdroj: Getty Images

Porošenko, který se ve čtvrtek účastní summitu NATO ve Walesu, upřesnil, že příměří je podmíněno plánovaným minským setkáním zástupců Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). 

 

"Ve 14:00 místního času (13:00 SELČ), za předpokladu, že se setkání uskuteční, zavolám na generální štáb, aby zahájil bilaterální příměří. Doufáme, že zítra (v pátek) začne realizace mírového plánu," citovala Porošenka agentura Reuters. 

Vůdci povstalců podotkli, že příměří nařídí v pátek až poté, co Kyjev v v Minsku přijme několikabodový mírový plán navržený Ruskem. 

Premiér povstalecké Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko a vůdce druhé povstalecké organizace, nikým neuznané Luhanské lidové republiky Igor Plotnickij vydali prohlášení, že v 15:00 místního času (14:00 SELČ) jsou připravení nařídit příměří. Ukrajinští zástupci prý ale "musí podepsat plán politického řešení kofliktu". Dohoda v Minsku má podle nich obsahovat také podrobnosti o garancích dodržování klidu zbraní. 

Tagy: příměří východní Ukrajina Petro Porošenko

Zdroje: ČTK