Na leteckém dni se poprvé v Evropě objeví konvertoplán

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Na Dni NATO se představí americký konvertoplán CV-22B Osprey. Jedná se o stroj, který snoubí výhody vrtulníků a rychlosti běžného dopravního letadla. Bude to vůbec poprvé, kdy bude tento stroj v Evropě. Letadlo si mohou návštěvníci prohlédnou na Letišti Leoše Janáčka Ostrava 20. a 21. září.

konvertoplán CV-22B Osprey při tankování

konvertoplán CV-22B Osprey při tankování,zdroj: Isifa.com

Návštěvníci letošních Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku jako první v Evropě na vlastní oči uvidí americký letoun CV-22B Osprey. Jde o konvertoplán, který v sobě spojuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla. Řekl to předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem podniku, Zbyněk Pavlačík. Akce se uskuteční na Letišti Leoše Janáčka Ostrava 20. a 21. září.

"Jsem velice rád, že se nám po náročném vyjednávání podařilo pro naši akci zařídit další významnou premiéru," řekl Pavlačík. Konvertoplán Osprey je podle něj jediným letounem své koncepce na světě. "Kombinuje přednosti vrtulníku a dopravního letounu. On startuje s motory jakoby kolmo k zemi jako vrtulníky a potom je překlopí a už se může pohybovat vysokou rychlostí jako klasické dopravní letouny," popsal letadlo Pavlačík.

Stroj najde využití například ve speciálních jednotkách, protože jeho vlastnosti mu umožňují rychle operovat ve složitých geografických podmínkách. Verze CV-22B, kterou lidé v Mošnově uvidí, je variantou určenou právě pro jednotky speciálních operací USAF. V Evropě má podle zástupců Jagella 2000 tyto stroje jediná jednotka působící v Anglii.

Pavlačík uvedl, že letoun Osprey bude v sobotu 20. září mezi statickými ukázkami. "Předem víme, že již v sobotu bude muset odletět kvůli operačním potřebám, přesto jsme si jisti, že jeho první veřejné představení v Evropě bude pomyslnou třešničkou na dortu celkově nabitého programu letošní akce," uvedl předseda Jagella 2000.

Velitel Vzdušných sil Armády ČR Libor Štefánik uvedl, že americké síly předvedou Osprey právě v Mošnově mimo jiné proto, že osádky českých vrtulníků s nimi společně cvičí speciální operace. Ty se budou nacvičovat například v září v Německu na cvičení s názvem Jackal Stone 2014.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Prezentují vojenskou a leteckou techniku, bezpečnostní a záchranářské složky včetně atraktivních dynamických ukázek. Akce, na kterou je vstup zdarma, má tradičně vysokou návštěvnost. V roce 2012 tam za dva dny přišlo 208 tisíc diváků, loni jich při horším počasí bylo 145 tisíc.

Tagy: Česko letadlo vrtulník americká armáda ČR letecká přehlídka Mošnov

Zdroje: ČTK