Summit NATO začal debatou o Afghánistánu. Lavrov varuje před spojenectvím s Ukrajinou

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Jednáním NATO a jeho partnerů, kteří se podíleli a podílejí na misi ISAF v Afghánistánu, začal dnes v Newportu u velšského Cardiffu summit Severoatlantické aliance. Hlavními tématy ale bude krizový vývoj na Ukrajině a také rostoucí hrozba, kterou představují extremisté z Islámského státu (IS) v Sýrii a Iráku. 

Britský premiér David Cameron v Newportu

Britský premiér David Cameron v Newportu,zdroj: Profimedia.cz

Představitelé NATO, včetně generálního tajemníka organizace Anderse Fogha Rasmussena, před začátkem připomínali, že lídři zemí se scházejí ve chvíli, kdy se dramaticky mění bezpečnostní situace v Evropě. NATO tak bude na summitu reagovat na ruský postup na Krymu a na východě Ukrajiny. 

Vrcholné schůzka měla ale původně především řešit, jak bude aliance pokračovat poté, co na přelomu roku po více než desetiletí skončí mise ISAF v Afghánistánu. V zemi by ji měla vystřídat výrazně menší a nebojová operace Resolute Support, jejíchž asi 12 tisíc příslušníků by se mělo podílet na výcviku a pomoci afghánským bezpečnostním silám. Ty nyní čítají 350 tisíc lidí a od počátku roku 2015 převezmou odpovědnost za bezpečí své země. 
 

NATO plánuje také výraznou finanční podporu afghánských sil. Ke spuštění nové menší operace ale stále chybí podpis potřebných smluv Kábulu s USA a NATO a alianční činitelé připomínají, že už je začíná tlačit čas. 
 

Smlouvy nejsou podepsány, neboť v Afghánistánu stále nejsou vyřešeny spory o to, kdo vlastně vyhrál tamní prezidentské volby. Oba účastníci druhého kola ale dali najevo zájem smlouvy podepsat a tak jsou představitelé NATO v kuloárech opatrně optimističtí. Kábul dnes v Newportu zastupuje ministr obrany Besmilláh Muhammadí. 
 

"Udělali jsme, co jsme zamýšleli. Uštědřili jsme v Afghánistánu úder mezinárodnímu terorismu," pochválil výsledky ISAF Rasmussen na začátku jednání summitu. Výsledky západní intervence ale někteří pozorovatelé nehodnotí jednoznačně kladně, připomínány jsou například vysoké počty civilních obětí. Afghánci podle Rasmussena mají nyní historickou příležitost rozvíjet vlastní zemi a rozhodovat o vlastní budoucnosti. 
 

"Budeme dál pomáhat a financovat afghánské bezpečnostní síly," slíbil Rasmussen. NATO má podle něj v plánu zajistit, že dosažené výsledky se podaří udržet. 
 

"Chceme také pokračovat dál s partnery, na které jsme se v této složité misi mohli spolehnout," poznamenal šéf aliance. Roky práce v ISAF totiž rozvinuly schopnosti úzké spolupráce sil NATO a jejích partnerů, aliance by nyní nerada o tuto výhodu přišla. Ve Walesu budou proto spuštěny některé partnerské iniciativy, které to mají umožnit. "Společně jsme silnější a děkujeme partnerům za jejich výrazné příspěvky," dodal Rasmussen. 

Britský premiér David Cameron, který summit hostí, zdůraznil, že lídři se scházejí ve vážné chvíli. "NATO je pro nás stejně významné, jako bylo v minulosti. Ruští vojáci jsou nelegálně na Ukrajině, extremistické nebezpečí vyrostlo v Iráku a Sýrii do nové podoby," připomněl. V příštích dvou dnech podle něj summit musí oživit a znovu určit směr aliance, aby byla schopna vypořádat se s novými nebezpečími. 

Po diskusi o Afghánistánu se ve čtvrtek odpoledne prezidenti a premiéři 28 zemí NATO sejdou ve formátu Komise NATO-Ukrajina s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. 

Právě styky s Ukrajinou neradi vidí Rusové. Ministr zahraničí Sergej Lavrov dokonce ve čtvrtek varoval Severoatlantickou alianci, aby nenabízela Ukrajině členství v NATO. Podle Lavrova by ukončení neutrality Ukrajiny mohlo poškodit národní porozumění. Odpůrci členství Ukrajiny v NATO jsou také příslušníci ruskojazyčné menšiny v zemi, připomněla agentura Reuters. "Je to očividná snaha zmařit veškeré úsilí zaměřené na zahájení dialogu o národním usmíření," řekl Lavrov. 

Zatímco Západ opakovaně obviňuje Rusko z podpory separatistů ve válce na Ukrajině, Lavrov ve čtvrtek obvinil Spojené státy z podpory Kyjeva v ukrajinském konfliktu. "Stupňování protiruské rétoriky, jehož jsme svědky v době velmi aktivního hledání politického řešení krize, ukazuje, že válčící strana v Kyjevě má vnější podporu, v tomto případě ze strany USA," podotkl. 


Večer se vrcholní představitelé zemí včetně amerického prezidenta Baracka Obamy sejdou v Cardiffu na hradě na večeři, u níž mají řešit kromě jiného právě otázku extremistů z IS. 

Českou republiku na summitu zastupuje prezident Miloš Zeman, přítomni jsou také ministři zahraničí Lubomír Zaorálek a obrany Martin Stropnický. 

Tagy: summit NATO wales

Zdroje: ČTK