Pomazánkové máslo definitivně pohřbil evropský soud

- Aktuality autor: roj

Česku opět narazilo ve své snaze prosadit označení "pomazánkové máslo" s tím, že jde o tradiční specialitu. Soudní dvůr Evropské unie odmítl žalobu, ve které se Česko dožadovalo zrušení rozhodnutí Evropské komise zakázat použití termínu s "máslem" v názvu. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Je to podruhé, kdy se evropský soud českým výrobkem musel zabývat. Česko už totiž základní spor o pomazánkové máslo prohrálo v roce 2012. Tehdy dal Soudní dvůr EU za pravdu názoru komise, že výrobek nelze kvalifikovat jako máslo, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, a tudíž jej nelze pod tímto názvem prodávat.

Komise v této věci Česko žalovala už o dva roky dříve za nesplnění povinnosti. Vytýkala jí, že v České republice bylo možné uvádět na trh výrobek s označením "pomazánkové máslo", který ovšem fakticky máslem není. 

V reakci na tehdejší rozsudek čeští potravináři začali pomazánkové máslo přejmenovávat na "tradiční pomazánkové", ačkoliv s postupem evropské exekutivy dál hlasitě nesouhlasili. 

Česko boj nevzdalo a požádalo Evropskou komisi, aby výrobek uznala za "zaručenou tradiční specialitu". Tam mohou být zapisovány mimo jiné potraviny z tradičních surovin a vyráběné tradičním způsobem. Komise to odmítla s odůvodněním, že zápis je v rozporu s nařízením o společné organizaci trhů, tedy ze stejného důvodu, kvůli kterému se jí označení "pomazánkové máslo" od začátku nelíbilo. Výjimky z nařízení existují, jejich povaha "jasně vyplývá z tradičního užívání", ale na jejich seznamu pomazánkové máslo není. 

Česko toto rozhodnutí napadlo u Tribunálu Soudního dvora EU, kde dnes neuspělo. Tribunál totiž dospěl k závěru, že uznání za zaručenou tradiční specialitu je stejně možné jen pro výrobek, který splňuje obchodní normy stanovené nařízením o organizaci trhů. 

Ministerstvo zemědělství (MZe) dnes uvedlo, že musí rozhodnutí Soudního dvora EU respektovat. "Podle informací MZe uvažuje Českomoravský svaz mlékárenský o znovupodání žádosti o zápis do rejstříku zaručených tradičních specialit pro upravený název 'tradiční pomazánkové' a zajistit mu tak jeho jedinečné tradiční složení a charakteristický technologický postup výroby, byť pod novým názvem. Tuto aktivitu bude MZe podporovat," řekl mluvčí ministerstva Hynek Jordán. 

Na seznam výjimek je podle soudců možné zapsat jen ty výrobky, "jejichž skutečnou povahu nelze zaměnit s povahou výrobků, jejichž označení je tímto nařízením chráněno". Kdyby prý totiž členská země mohla použít režimu zaručené tradiční speciality k obcházení nařízení o společné ochraně trhu, narušilo by to jednotné označování zemědělských produktů a tedy i cíl zachování hospodářské soutěže a ochrany spotřebitelů. 

Režim zaručené tradiční speciality má pomáhat evropským výrobcům tradičních produktů při prodeji a informování spotřebitelů o jejich tradiční povaze, avšak nezavádí alternativní systém norem, které musejí výrobky splňovat, dodal tribunál. 

Česku se tak zřejmě rozplynula jedna z posledních možností, jak pro typicky českou pomazánku sporné označení prosadit. Proti dnešnímu rozhodnutí je sice možné se odvolat, nicméně odvolání se omezuje pouze na právní otázky.

Tagy: Česko zahraničí domácí Evropská unie pomazánkové máslo Evropský soud

Zdroje: ČTK