Poláky čeká 'zbytečné, drahé a škodlivé' referendum

- Aktuality autor: art

Po exprezidentu Bronislawu Komorowskému zbylo Polákům referendum, ve kterém budou o víkendu rozhodovat, zda chtějí přejít ze současného poměrného na většinový volební systém. Odborníci upozorňují, že referendum je zbytečné a škodlivé.  Polsko navíc přijde na 100 milionů zlotých (přes 638 milionů korun).

Referendum se v Polsku uskuteční v neděli 6. září. Aby platilo, musí se ho zúčastnit nadpoloviční většina

Referendum se v Polsku uskuteční v neděli 6. září. Aby platilo, musí se ho zúčastnit nadpoloviční většina,zdroj: Profimedia.cz

Bývalý prezident Bronislaw Komorowski referendum vyhlásil mezi prvním a druhým kolem volby hlavy státu, když bojoval o své setrvání v nejvyšší funkci v Polsku.

V prvním kole Komorowski, podporovaný vládní Občanskou platformou, prohrál s kandidátem národně-konzervativní strany Práva a spravedlnosti Andrzejem Dudou. "Černým koněm" voleb se však ukázal nezávislý kandidát, rocker a herec Pawel Kukiz, který skončil na třetím místě. Podpořili ho zejména lidé otrávení tradiční stranickou politikou.

Hlavním bodem Kukizova programu hraničícího s populismem bylo zavedení většinového volebního systému v Polsku. Aby si Komorowski získal Kukizovy stoupence, vyhlásil v této věci referendum. Ve druhém kole mu to však nepomohlo, Duda ho porazil a on tak o křeslo hlavy státu přišel.

Podle bývalého předsedy polského ústavního soudu Andrzeje Zolla se nedělní hlasování "týká záležitostí, které nemají být předmětem referenda". "Komorowski udělal chybu, když s návrhem referenda přišel a Senát udělal chybu, když ho schválil," citoval Zolla portál wyborcza.pl.

Kromě změny volebního systému budou voliči v referendu rozhodovat o tom, zda mají být politické strany financovány ze státního rozpočtu, jako je tomu v současnosti, a zda jsou pro to, aby v případě nejasností s výkladem daňových předpisů úřady rozhodovaly ve prospěch daňových poplatníků.

Odborník na ústavní právo Tomasz Slomka připomněl, že i kdyby se voliči vyslovili pro zavedení většinového volebního systému, může ústavu v tomto ohledu změnit jedině dolní a horní komora parlamentu.

"Komorowski se snažil využít vášně během kampaně a zorganizoval referendum, které není dobře promyšlené," řekl Norbert Maliszewski, který se specializuje na politický marketing. Podle Slomky Polsko toto hlasování nepotřebuje. "Komorowski ho využil ke svým politickým cílům," kritizuje bývalou hlavu státu.

Ústřední volební komise nebude během neděle zveřejňovat informace o průběžné volební účasti, velké televizní stanice si neobjednaly odhady výsledků. Zda je referendum vůbec platné a jak dopadlo, se tak Poláci dozvědí zřejmě v pondělí odpoledne.

Prosadit "svoje" referendum se snaží i nový prezident Andrzej Duda. Chce, aby v den parlamentních voleb, které se budou konat 25. října, lidé rozhodovali také o tom, zda má být snížen věk odchodu do důchodu nebo od kolika let mají děti chodit do školy.

"Ta referenda kazí demokracii," řekla politoložka Anna Materská-Sosnowská s tím, že nástroje přímé demokracie jsou sice potřebné, ale vyhlašování plebiscitu co měsíc snižuje jejich váhu.

Další pozorovatelé polské politické scény upozorňují, že Dudův návrh slouží největší opoziční straně Právo a spravedlnost (PiS) v předvolební kampani.

Senát, v němž má většinu Občanská platforma (PO) premiérky Ewy Kopaczové, "Dudovo referendum" zřejmě smete pod stůl. PiS poté bude moci PO napadat za to, že nechce slyšet hlas několika milionů lidí, kteří si referendum o těchto záležitostech přejí.

Tagy: zahraničí Polsko polská politika

Zdroje: ČTK