Podrážděný Brevik žádá popravu, nebo svobodu

- Aktuality autor: Danica Klein

Norský atentátník Anders Behring Breivik dnes u soudu označil za jediný spravedlivý rozsudek popravu, nebo osvobození. Rovněž prohlásil, že v Norsku působí další dvě protiislámské buňky, které mohou kdykoli zaútočit. Sám prý podstoupil výcvik k výrobě trhavin v Libérii, kde se údajně setkal s několika sty evropskými nacionalisty.

Dnešní třetí den procesu se soustředil především na Breivikovo tvrzení, že je součástí většího evropského protikomunistického a protiislámského hnutí a že členové dvou buněk této sítě v Norsku by mohli při atentátech zabít až 300 lidí. Vyšetřovatelé tato prohlášení považují za výmysl.

Breivik, který dnes podle novinářů působil podrážděným dojmem, obvinil vyšetřovatele, že ho chtějí zesměšnit. Na některé otázky odmítl odpovědět a vysvětlil, že zatajuje dvě procenta skutečností, aby ochránil další členy údajné radikální sítě.

Zdvořilá atmosféra

Atentátník, který se zodpovídá z loňského červencového masakru 77 lidí v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya, si z vězení aktivně dopisuje se svými stoupenci z Norska i ze zahraničí. Denně dostává stovky dopisů.

Čtěte také: Zabiják Breivik si z věznice dopisuje se stoupenci

Proces vyvolává na internetových sociálních sítích silné emoce. Breivikovi příznivci zřídili na webu stránku s názvem "Free Breivik" (Svobodu pro Breivika). Jeho odpůrci naopak založili několik facebookových profilů, které podpořily tisíce lidí.

Psali jsme: Proces s bestií vzbuzuje silné emoce na sociálních sítích

V soudní síni, jak upozornila agentura Reuters, panuje zdvořilá atmosféra a snaha vyhnout se konfrontaci, což prý vypovídá o poklidné důvěře Norů ve spravedlnost společnosti a právního systému.

Proces s Breivikem, který začal v pondělí, by měl trvat asi deset týdnů a rozsudek se čeká koncem července. Hrozí mu 21 let vězení, ale trest lze opakovaně prodlužovat až na doživotí.

Tagy: soud breivik poprava atentátník

Zdroje: ČTK