Plavšičová je na svobodě, vrátila se do Srbska

- Aktuality autor: red

Bývalá prezidentka bosenské Republiky srbské Biljana Plavšičová v úterý po šesti letech opustila vězení ve Švédsku, kde si odpykávala trest za zločiny proti lidskosti, a odletěla do Srbska.

Ve Skandinávii si odpykávala jedenáctiletý trest za zločiny proti lidskosti z dob války v bývalé Jugoslávii. Propuštěna byla podmínečně po uplynutí dvou třetin trestu, jak to umožňují švédské zákony. 

Plavšičová po propuštění odletěla ze stockolmského letiště Arlanda a kolem 14:00 přistála v Bělehradě, kde se prý chce usadit. "Jsem šťastná, že jsem po devíti letech na svobodě," prohlásila krátce podle agentury AFP s tím, že se tisku vyjádří později. Doprovázel ji současný premiér Republiky srbské Milorad Dodik. 

Plavšičová se v roce 2001 dobrovolně vydala Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, který nyní devětasedmdesátiletou političku odsoudil v únoru 2003. V září schválil její podmínečné propuštění a švédská vláda jí prominula zbývající třetinu trestu "pro dobré chování", jak je v zemi obvyklé, uvedla agentura DPA. 

Plavšičová se podle ICTY podílela na pronásledování a vyhánění bosenských Muslimů a Chorvatů za války v letech 1992 až 1995, která si vyžádala na 100.000 lidských životů. V té době zastávala funkci viceprezidentky Republiky srbské, v čele bosenských Srbů stála v letech 1996 až 1998. Je dosud nejvýše postaveným politickým představitelem z bývalé Jugoslávie, kterého ICTY odsoudil. 

V Bosně a Hercegovině ani Srbsku nevyvolalo její propuštění jen nadšení. Současný předseda tříčlenné bosenské kolektivní hlavy státu Željko Komšić, etnický Chorvat, kvůli osvobození Plavšičové zrušil návštěvu skandinávské země plánovanou příští měsíc. Komšić loni podle agentury Reuters požádal Stockholm, aby bývalou prezidentku bosenských Srbů nepropouštěl, neboť považoval za "hrubou chybu prokazovat soucit osobě, která byla odsouzena za nejhorší zločiny proti lidskosti". 

Ultranacionalistická Srbská radikální strana označila podle agentury APA Plavšičovou za zrádkyni, která způsobila "obrovské škody Republice srbské a srbskému národu". Narážela tak podle agentury na její svědectví proti bývalému předsedovi bosenskosrbského parlamentu Momčilovi Krajišnikovi, který byl na počátku roku odsouzen na 20 let vězení. 

Naopak bývalý ministr infrastruktury z opoziční strany Nové Srbsko Velimir Ilić vyjádřil radost z toho, že se s Plavšičovou brzy bude moci shledat. Srbská vládní Demokratická strana odmítla její propuštění komentovat.

Zdroje: ČTK