Paroubek za odklad Ústavní soud zkritizoval

- Aktuality autor: red

Předseda ČSSD Jiří Paroubek je podle vlastních slov rozčarován rozhodnutím Ústavního soudu (ÚS) odložit o týden verdikt o souladu lisabonské reformní smlouvy s českou ústavou.

Paroubek zdůraznil, že odklad rozhodnutí je možné označit za "hraničící s obstrukcí" stejně, jako rozhodnutí skupiny senátorů ještě v úterý svou ústavní stížnost doplnit.

Předsedu ODS Mirka Topolánka postup ÚS nepřekvapil, ale připustil, že to Česku zkomplikue situaci na jednání Evropské rady. Soud se však podle něj vyhnul možné kritice, že rozhodl nápadně rychle a měl tedy své rozhodnutí připravené už dopředu.

Paroubek míní, že ÚS poté, co v září zrušil předčasné volby a zasáhl tak "bezprecedentním a negativním způsobem do politického dění a svobodné soutěže politických stran", opět prokázal svoji tendenci ovlivňovat politické procesy bez ohledu na vnější dopady.

Předseda ČSSD připomněl blížící se Evropskou radu, ale především fakt, že soud se konformitou lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem zabývá už déle než rok. Podle předsedy ODS odklad verdiktu situaci české vládě na čtvrtečním a pátečním summitu Evropské unie výrazně ztíží.

Na radě se bude kromě jiného jednat o výjimce z Listiny práv EU, kterou před svým podpisem žádá prezident Václav Klaus. Česká vláda podle Topolánka bude nyní muset čelit tlaku nejen na summitu, ale při každém jednání v EU.

"Je to celkem pochopitelné, ale na druhé straně Evropa a EU musí mít pochopení pro naše ústavní zvyklosti, naše procedury," podotkl šéf ODS. Jediným nepříjemným překvapením  jednání soudu podle něj bylo doplnění senátní stížnosti. "To skutečně působí jako pokus o obstrukci, domnívám se, že jej mohli doručit dříve," myslí si Topolánek.

Vážně prý bere slib senátorů, že další stížnost už podávat nebudou. Klaus podle něj dosud neřekl jasné slovo, že po verdiktu soudu a poté, co unie Česku slíbí jím žádanou výjimku, lisabonskou smlouvu skutečně podepíše. "Já jsem už byl svědkem tolika různých zvratů v rámci ratifikačního procesu, že v žádném případě to nepokládám za definitivní," poznamenal.

Také podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody je postup Ústavního soudu logickým krokem. "To, že soud odročil jednání, je pochopitelné, protože je zahlcen novými informacemi a musí rozhodnutí řádně odůvodnit," řekl Svoboda. Doplnil, že senátoři, kteří stížnost k soudu podali, by si zasloužili vyznamenání, pokud by ji stáhli. "Není co zkoumat, je třeba pouze ratifikovat," dodal Svoboda.

Zdroje: ČTK