Parlamentní pat na Ukrajině trvá

- Aktuality autor: Danica Klein

Ukrajinský parlament ani dnes nezahájil debatu o ústavních reformách, které by měly otevřít cestu z vnitropolitické krize. Omezení prezidentských pravomocí nemá podporu většiny poslanců, vládní Strana regionů navrhla vytvořit pracovní komisi, která by změny připravila. Ani tento návrh ale při hlasování neprošel. Šéf parlamentu páteční poslaneckou schůzi zrušil, jednat o ústavě má sněmovna příští týden.

Viktor Janukovyč

Viktor Janukovyč,zdroj: Daily Mirror

Opozice s odkazem na bouřlivou atmosféru v ulicích naléhavě žádá okamžité řešení. Oleksandr Jefremov, šéf parlamentní frakce Strany regionů, která má v parlamentu většinu, ale trvá na řádném schvalovacím procesu. Závěrečné hlasování by se podle něj mělo uskutečnit až po parlamentních prázdninách v září. Mezitím by o obsahu reforem jednala speciální komise, jejíž vedení by Strana regionů svěřila opozici.

Návrh Strany regionů na vytvoření parlamentní komise šéf sněmovny Volodymyr Rybak předložil k hlasování, potřebnou většinu 226 ze 450 hlasů ale komise nedostala. Opozice oznámila, že její vytvoření odmítá a na její práci se podílet nehodlá. Rybak nato páteční parlamentní schůzi zrušil s tím, že o novém znění ústavy budou poslanci debatovat příští týden.

V centru Kyjeva se mezitím shromáždily asi 4000 lidí, kteří zamířili k parlamentní budově. Dav vytvořil kruh kolem celé vládní čtvrti; demonstrantům se postavila asi tisícovka těžkooděnců se štíty a obušky. Nálada mezi demonstranty byla podle místních médií bojovná, k incidentům ale zatím nedošlo. Nad hlavami shromážděných lidí je velký transparent "Jsme unaveni z čekání".

Z Prahy do Kyjeva dnes dorazila náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová. Podle amerického velvyslanectví v Kyjevě se má sejít s prezidentem Viktorem Janukovyčem a ministrem zahraničí Leonidem Kožarou. V plánu je i setkání s opozičními vůdci a zástupci občanské společnosti. Diplomatka, která je v Kyjevě od počátku krize už počtvrté, má v pátek uspořádat tiskovou konferenci.

Podpora premiéra

Vůdce opoziční strany Vlast Arsenij Jaceňuk dnes znovu potvrdil, že je připraven převzít premiérský post. Podmínkou je ale kompletní obměna vlády a obsazení všech ministerských křesel zástupci opozice. Janukovyč už koncem ledna Jaceňukovi funkci šéfa vlády nabízel. Bývalý ministr zahraničí a šéf parlamentu ji ale odmítl, pokud hlava státu nevyjde vstříc jeho požadavkům.

Hnutí UDAR, které spolu se stranou Vlast stojí v opozici proti vládě, je ochotno Jaceňuka jako premiéra podpořit. Do formování nové vlády se ale nehodlá zapojit, pokud bude hlavou státu Janukovyč.

Tagy: protesty Ukrajina krize Kyjev ukrajinský prezident

Zdroje: ČTK