Otálení s ´Lisabonem´ byla chyba, myslí si Albrightová

- Aktuality autor: red

Pád vlády v době předsednictví ČR v EU byla chyba stejně jako otálení s ratifikací lisabonské smlouvy. Při debatě se studenty to v Praze řekla bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová.

Na přímou otázku, jak hodnotí současného českého prezidenta Václava Klause, Albrightová odvětila, že jeho jednání nerozumí. Členství Česka v EU je podle ní důležité a Češi by měli být ve své zahraniční politice aktivnější a čitelnější. Obnova české demokracie je v rukou mladých lidí, zdůraznila Albrightová v diskusi vedené v češtině.

Zatímco bývalého prezidenta Václava Havla hodnotí Albrightová jako hrdinu, současné hlavě českého státu příliš nerozumí. Z Čechů má pocit, že jsou proevropští, usilovali o vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Nechápe proto některé protievropské kroky Klause ani jeho tažení proti snahám o zmírňování globálního oteplování. 

Ze současné politické situace v Česku je Albrightová rozčarovaná. Jak ale několikrát zdůraznila, "demokracie je práce". Mladí lidé by se měli zapojit do politiky a nahradit současnou politickou reprezentaci, když si jí neváží.

Upozornila na příklad Spojených států. Osm let vlády prezidenta George Bushe bylo "příšerných", míní Albrightová. Potom ale mladí lidé aktivně vzali věc do svých rukou a pomohli zvolit současnou hlavu státu Baracka Obamu. 

Na postoj Albrightové k prezidentu Klausovi a jeho výrokům se ptalo hned několik studentů. Připomněli například jeho nedávná slova, že armáda by měla především chránit Česko, zahraniční mise jsou pak podle něho spíše doplňkem. Bývalá americká ministryně uvedla, že Česko by mělo převzít svůj díl zodpovědnosti za členství v NATO. Jakmile bude ČR potřebovat pomoc spojenců, dostane se jí, na oplátku ale musí pomoci tam, kde je potřeba. 

Česko má podle Albrightové velkou šanci profilovat se jako odborník na přechod zemí od totality k demokracii. Mohlo by své zkušenosti předávat ostatním zemím, které jsou v přechodu teprve na začátku. Přestože je ČR malá země, může podle této české rodačky vykonat velké věci na poli zahraniční politiky. Nesmí ale být zahleděná pouze do sebe, země se musí více otevřít Evropě i světu a převzít svůj díl zodpovědnosti, dodala. 

Diskuse studentů s Madeleine Albrightovou se uskutečnila v aule Filozofické fakulty v Praze při příležitosti 20. výročí přechodu od komunistického režimu k demokracii. Albrightovou pozval do České republiky exprezident Havel. Celý den se v Praze koná jím připravený program. Vystoupil například francouzský filozof André Glucksmann, jeho český kolega Jan Sokol, místopředseda Senátu Petr Pithart, britský dramatik českého původu Tom Stoppard či někdejší polský disident Adam Michnik. Program vyvrcholí večerním koncertem v Pražské křižovatce.

Tagy: smlouva

Zdroje: ČTK