ČR má druhou oběť prasečí chřipky, zemřel muž z Ostravy

- Aktuality autor: red

V ostravské fakultní nemocnici zemřel v pátek muž na následky prasečí chřipky. Řekl to mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Stav muže středního věku podle něho zkomplikoval zápal plic.

Jde o druhou oběť tohoto onemocnění v ČR. Koncem října zemřela v karlovarské nemocnici na komplikace spojené s prasečí chřipkou jednatřicetiletá žena. 

Muž byl do ostravské nemocnice převezen ve vážném stavu z jiného zdravotnického zařízení v Moravskoslezském kraji. "Byl pozitivně diagnostikován na vir prasečí chřipky. Později se u pacienta objevily komplikace," řekl Oborný. Dodal, že příčinou úmrtí muže byl zápal plic. "Ten byl následkem prasečí chřipky," vysvětlil s tím, že nemocnice nyní nebude k případu zveřejňovat podrobnější informace. 

Další muž nakažený prasečí chřipkou zemřel ve čtvrtek ve vinohradské nemocnici v Praze. Pacient ale trpěl leukémií a jeho stav byl vážný ještě předtím, než onemocněl chřipkou. Prvotní příčinou smrti byla leukémie. 

Ostravská fakultní nemocnice nyní v souvislosti s úmrtím nepřipravuje žádná mimořádná opatření. Podle Oborného na infekční oddělení pravidelně přicházejí pacienti s podezřením na virus prasečí chřipky. "Každý den se objeví pozitivní případy. Dosud ale měla onemocnění vždy mírný průběh a stačila jen domácí izolace," doplnil. 

Prasečí chřipka už uzavřela některé školy. Kvůli hrozbě šíření prasečí chřipky je od čtvrtka uzavřena Základní škola Těrlická v Horní Suché na Karvinsku. Chřipkou ve škole onemocněly dvě učitelky a jeden žák.

Kvůli mexické chřipce mají prázdniny i studenti a žáci dalších pěti škol. Zavřené je Slovanské gymnázium v Olomouci, Gymnázium a Základní škola Hradební v Chebu, Střední odborná škola železniční, stavební a památkové péče v Šumperku a jedna ze ZŠ v Uherském Hradišti. Preventivní opatření přijala i některá zdravotnická zařízení. Třeba vinohradská nemocnice v Praze omezila příjem pacientů a zakázala návštěvy, zákaz návštěv platí také v nemocnicích v Rychnově a v Jičíně. 

Počty chřipkových onemocnění se v Česku v uplynulém týdnu téměř zdvojnásobily. Země se blíží hranici 500 nakažených pacientů. Podle hlavního hygienika Michaela Víta přijde epidemie v půli či koncem prosince. Vakcína proti prasečí chřipce ale v Česku stále není k dispozici, očkovat se začne se zpožděním zřejmě až na konci měsíce.

Původně přitom ministerstvo zdravotnictví slibovalo, že očkování zahájí už v půli října, hlavní hygienik mluvil o polovině listopadu. Česká lékařská komora navíc v pátek upozornila, že než se s očkováním začne, může být nakaženo tolik lidí, že už vakcinace nebude možná. 

Proti onemocnění způsobovanému virem H1N1 se podle dostupných údajů očkuje v 19 zemích. Jako první zahájila očkování Čína a například od začátku listopadu se začalo očkovat v devíti evropských zemích. Počet nakažených lidí prudce přibývá v Německu, zvlášť v Bavorsku, ale i v Rakousku. Na Ukrajině už epidemie chřipky postihla přes 1,3 milionu lidí a vyžádala si 265 životů. První úmrtí způsobené virem H1N1 zaznamenalo také Polsko.

Tagy: chřipka

Zdroje: ČTK