Opravu kašny, jíž poničil Bémův syn, zaplatí sám exprimátor

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Opravu kašny na pražském Uhelném trhu, kterou v noci z pátku na sobotu poškodila skupinka mladíků, zaplatí bývalý primátor Pavel Bém. Mezi mladíky totiž byl i jeho syn, který se zde velmi vážně zranil.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková řekla, že radnici už se ozvala restaurátorská firma objednaná exprimátorem. Výzdoba kašny je podle pražských památkářů kopií ze 70. let minulého století, nemá tedy historickou hodnotu. 

Podle Blažkové restaurátorská firma radnici slíbila, že kašnu opraví. "Škodu zaplatí otec (Bém)," dodala. 

Jan Kněžínek z magistrátního odboru památkové péče řekl, že originál sochařské výzdoby kašny je uložen v lapidáriu Národního muzea. Galerie hlavního města má podle něj odlitky, podle kterých je možné sochy znovu vysekat. 

Bémova syna nevyslechli. Je v umělém spánku

Bémův dvacetiletý syn při poškození kašny utrpěl otevřené zlomeniny obou rukou, podle deníku Aha! mu hrozí amputace jedné ruky. Případ vyšetřuje policie.

Mluvčí pražské policie Jana Rösslerová řekla, že policie čeká na lékařskou zprávu a vyčíslení škody ze strany odboru památkové péče. Zraněného mladíka navíc zatím policisté nemohli vyslechnout, protože byl v umělém spánku, uvedla.

Tagy: centrum Bém

Zdroje: ČTK