Olomoucká radnice dostala od ÚOHS pokutu 300 000 korun

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Olomoucká radnice dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 300.000 korun. Město totiž bez výběrového řízení uzavřelo smlouvu o budoucí nájemní smlouvě s firmou Namiro, do jejíž budovy pak loni přestěhovalo část svých úředníků. Pokud by radnice vypsala tendr, tak podle antimonopolního úřadu mohla dostat cenově výhodnější nabídku. Rozhodnutí je už pravomocné, řekl dnes předseda ÚOHS Petr Rafaj. Vyjádření olomoucké radnice se zjišťuje.

Olomouc

Olomouc,zdroj: wikipedia

Město si část nové administrativní budovy Namiro v Hynaisově ulici pronajalo na 20 let a přestěhovalo do ní úředníky, kteří sídlili v několika domech v historickém centru Olomouce. Radnice si v budově Namiro pronajala 6370 metrů čtverečních kancelářských prostor a s majitelem se jí podařilo vyjednat slevu. Město původně počítalo s tím, že ročně za pronájem části budovy zaplatí 22 milionů korun, po slevě to bude 19 milionů korun.

Původním záměrem města bylo podle Rafaje pronajmout své pozemky s jejich následným odprodejem za účelem vybudování polyfunkčního parkovacího domu. Poté, co radnice vybrala firmu, přehodnotila svůj záměr a společnost Namiro přepracovala projekt na vybudování polyfunkčního domu s převahou standardně vybavených kancelářských prostor, které si město chtělo pronajmout.

Město ještě před zahájením výstavby a kolaudací objektu uzavřelo s firmou smlouvu o budoucí nájemní smlouvě. Tento postup byl ale protizákonný. "Uzavření smlouvy o budoucí nájemní smlouvě a postup zadavatele před jejím uzavřením vykazují všechny znaky veřejné zakázky. Zadavatel měl za pronajaté nebytové prostory zaplatit roční nájem ve výši téměř 22 milionů korun," uvedl Rafaj.

Podle něj radnice ani nepředpokládala vyhlášení zadávacího řízení, protože k provedení stavebních prací zavazovala vybranou firmu smlouva. Výsledkem uzavřené smlouvy tak bude plnění spočívající v provedení stavebních prací odpovídajících potřebám a požadavkům radnice. "Bylo tedy nezbytné, aby zadavatel při zadávání veřejné zakázky postupoval v souladu se zákonem. Nelze vyloučit, že by obdržel i ekonomicky výhodnější nabídky jiných dodavatelů," podotkl Rafaj.

Tagy: pokuta Olomouc ÚOHS

Zdroje: ČTK