Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 24°C Bouřky

Odhady MF: Ekonomika poroste o 0,3 procenta

Odhady MF: Ekonomika poroste o 0,3 procenta
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Ministerstvo financí v nejnovější makroekonomické prognóze očekává příští rok růst české ekonomiky o 0,3 procenta. Důvodem je očekávané zlepšení vývoje v zahraničí, zejména v Německu.

Dosud úřad počítal pod vlivem schváleného úsporného balíčku s poklesem o 0,5 procenta. Informoval o tom mluvčí MF Ondřej Jakob. Pro letošek MF očekává větší propad ekonomiky, a to o pět procent. 

Bez rozpočtových úspor by ekonomika podle Jakoba rostla příští rok o 1,1 procenta. "Vliv úsporného balíčku na ekonomický růst tak ponecháváme na mínus 0,8 procenta, dlouhodobě však bude jeho vliv pozitivní," uvedl Jakob. Zároveň upozornil, že lepší odhad ekonomiky nebude znamenat zvýšení daňových výnosů, a tím ani zlepšení ukazatelů státního rozpočtu. 

Úsporný balíček schválil parlament a podepsal prezident Václav Klaus počátkem října. Byl nezbytnou podmínkou pro to, aby vláda mohla na příští rok sestavit rozpočet s deficitem necelých 163 miliard korun. Bez úspor by mohl být schodek až 230 miliard korun. Balíček tvoří například zvýšení daně z přidané hodnoty a spotřebních daní i škrty ve výdajích, například na platech státních zaměstnanců. 

"Ponechání výhledu HDP pro 2010 v kladných číslech je důležitým signálem, který může zpětně ovlivnit sentiment ekonomických subjektů. Podstatné je, zda k podobnému závěru dospěje také Česká národní banka, která svou predikci zveřejní příští týden," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle něj tak i prognóza MF ukázala, že vliv úsporných opatření nebude tak dramatický, aby přebil zlepšující se výhled exportní poptávky. Sobíšek odhaduje růst HDP příští rok na 1,4 procenta. 

Naopak Svaz průmyslu a dopravy ČR považuje odhady MF za příliš optimistické. "Z informací členských firem, jichž Svaz sdružuje na 1600, dosud nevyplývá, že by v příštím roce mělo dojít k výrazné změně k lepšímu. Je otázkou, zda očekávání ministerstva financí, pohybující se v desetinných číslech a na hranici statistické chyby, jsou reálná," uvedl ředitel sekce Hospodářské politiky svazu Boris Dlouhý. 

Odhad vývoje HDP je pro příští rok stejný jako v červencové prognóze, ale podle MF je to pouze shoda okolností. "Nová prognóza vycházela především z údajů z počátku října, tedy až po vypracování úsporného balíčku," uvedl Jakob. 

Ve srovnání s červencem ovšem úřad zhoršil odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok, a to z původního propadu o 4,3 procenta na pětiprocentní pokles. "Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2009 by se ekonomika měla začít mírně oživovat. Přesto by díky revizi údajů za první čtvrtletí měl roční reálný HDP za celý rok 2009 zaznamenat propad o pět procent," uvádí prognóza. 

Kvůli úspornému balíčku zvýšilo ministerstvo pro příští rok odhad inflace. Zatímco v červenci počítalo s její průměrnou mírou v roce 2010 na 1,1 procenta, nyní je to 1,4 procenta. 

"Hlavním faktorem zvýšení predikce průměrné inflace je příspěvek administrativních opatření. Ten bude v roce 2010 formován zejména vládním balíčkem na snížení deficitu státního rozpočtu, jehož celkové dopady do indexu spotřebitelských cen odhadujeme na jeden procentní bod," uvedli analytici MF. Na druhou stranu pak očekávají nižší růst regulovaného nájemného a cen energií.

Česká národní banka podle srpnové prognózy očekává, že ekonomika letos poklesne o 3,8 procenta. Příští rok by měla ekonomika opět růst, a to o 0,7 procenta. Novou prognózu pak ČNB zveřejní příští týden ve čtvrtek.