Odbory stávkovat budou. Kdy ale ještě nevědí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Termín ani délka případné stávky zaměstnanců veřejné správy kvůli mzdám nejsou doposud známy. Rozhodne se o nich až po dalším jednání s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

Sdělily to odbory sdružující zaměstnance ze státní a veřejné správy. Ty v pondělí vstoupily do stávkové pohotovosti. To znamená, že i když se ještě konají jednání k odvrácení stávky, připravují už praktické záležitosti spojené s jejím konáním. 

Vláda zopakovala, že od plánovaného škrtu v objemu financí na mzdy neustoupí. Proto nepřijme návrh odborů platy ve veřejné sféře pouze na čtyři roky zmrazit. Stát by tak přišel o 12 miliard korun, řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Vondrová: Počkáme na jednání s Nečasem

"Budeme ještě čekat na výsledky jednání ekonomické rady ministrů a jednání s premiérem Nečasem," řekla předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová. Odbory však zároveň pochybují, že jednání přinese nějaké výsledky. "Máme pochybnosti, že bude ekonomická rada ministrů schopná dojít k řešení, které by vyhovovalo i odborové straně," řekla Vondrová. 

Jednání s Nečasem není jediným způsobem, jakým odboráři chtějí dosáhnout svého cíle. Ve středu se například zúčastnili jednání rozpočtového výboru o návrhu státního rozpočtu. Budou se také snažit zamezit schválení změn v oblasti mezd jednáním s jednotlivými poslanci. 

Důvodem stávkové pohotovosti je podle odborů způsob, jakým chce vláda mzdové prostředky ve státní a veřejné správě snížit.

Pásmové odměňování a smluvní platy

V září kabinet odsouhlasil novelu zákoníku práce, která rozšiřuje možnost zavedení pásmového odměňování ve většině oblastí státní správy. Pásmové odměňování znamená, že zaměstnanec může dostávat mzdu bez ohledu na počet odpracovaných let.

V současnosti je možné například ve zdravotnictví, v manuálních zaměstnáních či u uměleckých profesí. Kromě toho návrh novely počítá se zrušením číselného vyjádření poměru mezi nejvyšší a nejnižší platovou třídou, která nyní činí násobek 3,4. Stejně tak by měl být zrušen rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším platovým stupněm, který je stanoven na násobek 1,5. Dále novela zavádí do státní správy smluvní platy. 

Ke stávkové pohotovosti se připojil také Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody. Podle předsedkyně Anny Machové patří platy pracovníků v kultuře k nejnižším. Změna zákoníku práce je porušením práva na spravedlivou odměnu a rovné zacházení v odměňování, sdělila Machová. 

"Cílem vlády není najít dohodu, musíme reagovat"

Odbory na tiskové konferenci kritizovaly mimo jiné způsob, jakým vláda tuto novelu připravila a odeslala do Poslanecké sněmovny. Zde ji chce vláda nechat projednat a případně schválit v prvním čtení, tento způsob je ale možné vetovat hlasy alespoň 50 poslanců.

Fakt, že vláda doporučovala v prvním čtení projednat návrh a s námi jednala, jako by toto doporučení neexistovalo, vypovídá o průběhu jednání, řekla Vondrová. "Vláda s cílem nalézt dohodu nejedná a my na to musíme reagovat," dodala. 

"Jde o otevřený dokument v ohledu tarifů a platů," reagoval na výtky premiér Nečas s tím, že ve věci desetiprocentního škrtu ve mzdách kabinet. Zopakoval, že o konkrétní podobě snížení je vláda ochotna jednat na různých úrovních. Na návrh platy pouze na čtyři roky zmrazit vláda přistoupit nemůže. "Musí se snížit a potom na tři roky zmrazit," uvedl. Ministr financí doplnil, že odbory tak v podstatě požadují o 12 miliard korun navíc, než navrhuje vláda. 

Ministerstvo: Odbory jsme vyzývali k předložení vlastních návrhů

S názorem odborů, že s nimi vláda nevede dialog, nesouhlasí ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Opakovaně prý vyzývalo odborové svazy k předložení alternativních návrhů, které by zajistily desetiprocentní úsporu na mzdových prostředcích vyplácených ve státní správě, k čemuž se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení.

"Několikrát byli zástupci odborů přizváni na pracovní jednání, aby přednesli vlastní návrhy k řešení tohoto zadání vyplývajícího ze současné fiskální situace a avizovaných rozpočtových škrtů," uvedla mluvčí MPSV Viktorie Plívová. Na žádném z těchto setkání však prý odbory žádný návrh nepředložily. 

200 tisíc lidí ve stávkové pohotovosti

Ve stávkové pohotovosti je v současné době 11 ze 13 odborových svazů sdružujících zaměstnance ze státní a veřejné správy. Policisté a hasiči ze zákona stávkovat nemohou.

Ostatní odborové svazy však při případné stávce podpoří. "Dohodli jsme se na formě společné demonstrace v den stávky," řekl za policisty a hasiče místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Daniel Bláha. 

V současnosti se stávková pohotovost týká zhruba 200 tisíc lidí. Při případné stávce ovšem odbory počítají i s účastí lidí, kteří nejsou jejich členy.

Zdroje: ČTK