OBSE: Novináři na Ukrajině nemohou pracovat svobodně

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Situace na Ukrajině není podle zástupců OBSE pro novináře příliš růžová a vláda musí ukázat jasnou a opravdovou vůli, aby novináři mohli svobodně pracovat.

Zástupkyně Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pro svobodu médií Dunja Mijatovičová to řekla ve středu v Kyjevě. 

"Situace se nezdá být příliš růžová. Když mají novináři strach dělat svou práci, když máte strach napsat to, co považujete za nutné, a když vám ještě někdo říká, co máte dělat a psát, pak je to problém," řekla Mijatovičová s tím, že právě to se dnes na Ukrajině děje. 

Paralela s Ruskem. Mrtví i pohřešovaní novináři

Jako odstrašující příklad uvedla kauzu opozičního novináře Heorhije Gongadzeho, který proslul kritickými články proti ukrajinskému vedení a hlavně proti tehdejšímu prezidentovi Leonidu Kučmovi a který byl policií zavražděn. Za další nejasnost, kterou by úřady měly vysvětlit, označila případ novináře Vasyla Klymenťjeva, který je už od srpna pohřešován. 

Pokud jde o aféru Gongadze, "počítáme s pokračováním vyšetřování", řekla představitelka OBSE. Co se týče Vasyla Klymenťjeva, "prezident Viktor Janukovyč a další odpovědní vládní přestavitelé slíbili, že udělají vše potřebné, ale žádný výsledek nevidím", dodala Mijatovičová. 

Evropská unie a Spojené státy v posledních měsících vyjadřují znepokojení ohledně svobody tisku na Ukrajině. Podle ukrajinských novinářů se od nástupu nového prezidenta Janukovyče na začátku roku postupně vrací do ukrajinských médií cenzura.

Tagy: cenzura Ukrajina novináři

Zdroje: ČTK