Obama poprvé míří do Berlína

- Aktuality autor: Danica Klein

V úterý přiletí na svou první oficiální návštěvu Berlína americký prezident Barack Obama. Krátce před 50. výročím slavného berlínského projevu jednoho ze svých předchůdců Johna F. Kennedyho se pokusí oživit nadšení pro USA jako před pěti lety, kdy ještě jako prezidentský kandidát svým vystoupením v centru Berlína elektrizoval davy.

Spolupráce ochladla. Němci jsou na USA pořádně naštvaní

Spolupráce ochladla. Němci jsou na USA pořádně naštvaní,zdroj: Getty Images

Současné německo-americké vztahy však zatěžuje řada problémů, nejnověji aféra kolem amerického sledovacího programu Prism, v jehož hledáčku se pravděpodobně ocitly i miliony Němců. 

Obama do Německa zamíří v úterý navečer ze summitu států skupiny G8 v severním Irsku v doprovodu manželky Michelle a obou dcer. Ve středu ho čekají jednání s německým protějškem Joachimem Gauckem a s kancléřkou Angelou Merkelovou. Vrcholem programu by měl být odpolední projev amerického prezidenta u jednoho ze symbolů Berlína, Braniborské brány. 

4000 pozvaných hostů

Před stejnou kulisou vyzýval v roce 1987 tehdejší šéf Bílého domu Ronald Reagan sovětského vůdce Michaila Gorbačova, aby strhnul Berlínskou zeď, ztělesnění tehdejšího rozděleného světa. Na jiném místě 26. června 1963 ujistil Kennedy obyvatele západní části města, obávající se eskalace studené války, o podpoře USA slavnou větou: "Já jsem Berlíňan." 

Právě ke Kennedymu bývá Obama často přirovnáván. Němečtí pozorovatelé však pochybují, že se mu nadcházející návštěvou podaří vzbudit takové nadšení jako to kdysi dokázali jeho předchůdci nebo v roce 2008 Obama samotný. Tehdy jeho výzvám u berlínského Sloupu vítězství, aby Evropa stála po boku Spojených států v úsilí dosáhnout stability v Afghánistánu, ukončit válku v Iráku a čelit globálním hrozbám, jako je změna klimatu a šíření jaderných zbraní, aplaudovalo 200.000 přihlížejících. 

Tato scéna se ve středu u Braniborské brány jistě opakovat nebude - už jen proto, že Obamovu chystanému projevu o transatlantických vazbách a společných hodnotách bude přítomno jen asi 4000 pozvaných hostů. "V Německu panuje nespokojenost s tím, že Obama nebyl schopen zavřít (věznici) Guantánamo a obavy z jeho taktiky boje proti terorismu," tvrdí odborník na mezinárodní vztahy Henning Riecke. 

Vztahy mezi Merkelovou a Obamou jsou pragmatické

Znepokojení v Německu vyvolalo také nedávné odhalení amerického protiteroristického programu Prism, sledujícího internetovou a telefonickou komunikaci po celém světě, kvůli němuž některá německá média překřtila USA na "United Stasi of America". Stasi byla tajná policie v komunistické Německé demokratické republice nechvalně proslulá kontrolou prakticky každého kroku obyvatel NDR. Mluvčí Merkelové potvrdil, že kancléřka bude s Obamou chtít mluvit i na toto téma. 

Oba státníci by měli hovořit i o situaci v Sýrii a o chystané smlouvě o zóně volného obchodu mezi Evropskou unií a USA, která má na obou stranách Atlantiku podpořit hospodářský růst a vytvořit statisíce pracovních míst. Ukazuje se však, že její dojednání nebude snadné, neboť obě strany mají řadu rozdílných požadavků. USA a EU si navíc stále více konkurují na trzích v Asii, kam se v posledních letech přesunulo těžiště zájmů Američanů. 

I vztahy mezi Merkelovou a Obamou jsou podle znalců poměrů spíše pragmatické, než vřelé. Kancléřka nelibě nesla tlak Washingtonu na větší výdaje při řešení evropské dluhové krize, zatímco ona prosazovala tvrdou úspornou politiku. Obama zase prý nemůže Merkelové zapomenout, že se před pěti lety postavila proti tomu, aby během své kampaně mluvil v Berlíně u Braniborské brány; Američani se museli spokojit s méně prestižním Sloupem vítězství. 

Také kvůli tomu údajně přijíždí Obama na svou první návštěvu Berlína až ve svém druhém funkčním období. Podle magazínu Der Spiegel nebyl žádný americký prezident za poslední půlstoletí v hlavním městě Německa po nástupu do úřadu tak pozdě jako právě Obama. V zemi přitom poprvé nebude. V roce 2009 se tam zúčastnil summitu NATO a o pár týdnů později zavítal do Drážďan a bývalého koncentračního tábora v Buchenwaldu. 

Obamově oficiální návštěvě, kterou budou v Berlíně provázet ta nejpřísnější bezpečnostní opatření, se tak v Německu přikládá hlavně symbolický význam. Někteří komentátoři v ní vidí vítaný bonus pro Merkelovou do kampaně před zářijovými parlamentními volbami v Německu.

Tagy: Berlín státní návštěva americký prezident

Zdroje: ČTK