Obama hrozí Íránu dalšími sankcemi. Důvodem jaderný program

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Americký prezident Barack Obama pohrozil dalšími sankcemi vůči Teheránu kvůli jeho jadernému programu a neochotě spolupracovat se světem. Šéf Bílého domu to řekl v úterý po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou ve Washingtonu.

Americký prezident uvedl, že další kroky vůči Íránu včetně sankcí budou záviset na stanovisku Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), jejíž rada guvernérů v současnosti zasedá ve Vídni.

Ředitel agentury Jukija Amano již v pondělí řekl, že některé aspekty íránského jaderného programu by mohly být napojené na program zbrojní. Amano také kritizoval Írán i za to, že s MAAE odmítá spolupracovat. 

Ahmadínežád: Nic nás neodvrátí od obohacování uranu

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád poté prohlásil, že žádná nabídka, kterou by učinily světové mocnosti Íránu, nemůže tamní režim přesvědčit, aby přestal obohacovat uran. 

Írán se již kvůli jadernému programu stal terčem čtvera různých sankcí. Poslední na něj Rada bezpečnosti OSN na naléhání americké administrativy uvalila loni v červnu. Teheránský režim to ale nezlomilo.

Tagy: Írán obama sankce

Zdroje: ČTK