NYT: Biden ohledně štítu Polsko uklidnil

- Aktuality autor: red

Vypadá to, že se americkému viceprezidentovi Joeovi Bidenovi podařilo pokročit při "léčení rány", kterou USA zasadily Polsku svým odstoupením od původních plánů na výstavbu protiraketového štítu v Evropě.

Píše to list The New York Times.

Podle něj o tom svědčí fakt, že Polsko projevilo zájem zapojit se do nového systému protiraketové obrany, který plánuje americký prezident Barack Obama. Podle listu se Biden během středeční návštěvy Polska maximálně snažil, aby vztahy USA s regionem posílil.¨

"Zdá se, že při zklidňování rozporu pokročil," píše list. List také cituje polského politologa z varšavského Centra pro mezinárodní vztahy, Eugeniusze Smolare, podle kterého Bidenova návštěva a nová dohoda o štítu skutečně pomůže vyřešit schisma mezi oběma zeměmi.

"Není to jen symbolické. Je to důležité politické gesto a Moskva si ho všimne," řekl Smolar. O efektivitě Bidenovy návštěvy v Polsku je přesvědčen i bývalý americký velvyslanec v Polsku Victor Ashe, který svůj post opustil před třemi týdny. Podle něj se Biden hodně snažil být užitečný.

Obama v září zrušil plán na vybudování raketového štítu v podobě, kterou představil jeho předchůdce George Bush. Obamova administrativa se místo proti raketám dlouhého doletu, kterými Írán zatím nedisponuje, chce zaměřit na možné nebezpečí íránských střel krátkého a středního doletu.

K jejich blokování chce použít střely SM-3, které už nyní má na válečných plavidlech.

Zdroje: ČTK