Kauzou justiční mafie se bude znovu zabývat Cepl, rozhodl ÚS

- Aktuality autor: red

Kauzou údajné justiční mafie se bude pravděpodobně i napodruhé zabývat soudce Vojtěch Cepl mladší. Ústavní soud ve čtvrtek zrušil rozhodnutí, jímž Vrchní soud v Praze kauzu odňal Ceplovi a přikázal ji k novému projednání jinému samosoudci.

Stížnost proti odnětí věci podala bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová

Benešová v prosinci 2007 označila několik justičních představitelů včetně současné nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké za justiční mafii. Podle ní zasahovali do vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). 

Justiční činitelé následně Benešovou zažalovali. Cepl žalobu zamítl s vysvětlením, že se při vyšetřování lidoveckého předsedy někteří ze jmenovaných opravdu několikrát setkali a sdělovali si informace, které si vyměňovat neměli. 

Vrchní soud ale jeho rozsudek zrušil a nařídil, aby druhé kolo pře vedl jiný soudce. Podle vrchního soudu Cepl závažně chyboval, nerespektoval některá práva účastníků řízení a nepřípustně spekuloval. 

Benešová tvrdila, že vrchní soud porušil její právo na zákonného soudce. Její právník Petr Hála ve stížnosti uvedl, že odebrání kauzy je výjimečný nástroj, jehož použití musí odvolací soud řádně zdůvodnit. To se prý v tomto případě nestalo. 

Benešová navrhla také zrušení části občanského soudního řádu, která odnětí umožnila. V tom jí však Ústavní soud nevyhověl. 

Podle informací v tisku začíná činnost údajné justiční mafie prověřovat policie. Ústavní soud se ale zabýval jen odnětím věci, nikoliv širšími souvislostmi sporu. Justiční činitelé z žalující strany se dnešního jednání nezúčastnili. Zastoupili je právníci.

Zdroje: ČTK