Nejpopulárnější je John, polepšili si Nečas i Sobotka

- Aktuality autor: red

Nejpopulárnějším stranickým politikem je podle červnového průzkumu agentury STEM předseda Věcí veřejných Radek John. Kladně ho hodnotí celých 62 procent občanů.

Pomyslné druhé místo obsadil dlouhodobě populární předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s 55 procenty hlasů.

Následují šéfové sociálních a občanských demokratů Bohuslav Sobotka a Petr Nečas, kteří shodně dostali 54 procent příznivých hlasů. Jen o tři procenta méně má předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková

Agentura se v průzkumu zaměřila na čelné představitele jak parlamentních politických stran, tak i subjektů, které v květnových volbách do sněmovny skončily pod pětiprocentním hranicí. 

Za Bobošíkovou se umístili čelní představitelé sociální demokracie Michal Hašek, Lubomír Zaorálek, Zdeněk Škromach a Milan Urban. Příznivě je hodnotí od 42 do 36 procent lidí. 

Nepříliš úspěšný výsledek voleb neměl podle analytiků vliv na popularitu předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který dokonce zaznamenal oproti dubnovému průzkumu mírný vzestup. Kladně ho hodnotí 34 procent Čechů. Stejný počet hlasů dostal i Alexandr Vondra, který mezi představiteli ODS dostal hned po Nečasovi nejlepší výsledky. Úřadující předsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová je populární pouze pro 23 procent respondentů. 

STEM provedl průzkum ve dnech 17. až 25. června a zúčastnilo se ho 1559 respondentů.

Zdroje: ČTK