Náledí hrozí až do středy ráno v celé republice

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) prodloužil výstrahu na náledí, které až do středy ráno hrozí po celé republice. Ve většině krajů je kluzko už teď, na jihu se náledí začne tvořit večer. Kvůli ochlazení začne sněžit a budou se tvořit zmrazky.

Náledí na silnici

Náledí na silnici,zdroj: Profimedia.cz

Od dnešních 11:00 platí výstraha pro kraje Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský. Od 15:00 hodin hrozí náledí v Praze, Středočeském, Plzeňském, Pardubickém kraji a na Vysočině. Od 18:00 hodin pokryje náledí Jihočeský a Jihomoravský kraj, kde je ale stupeň nebezpečí nízký.

"Na celém území ČR se bude během úterý od severu nadále ochlazovat a srážky dešťové budou přecházet postupně ve všech polohách ve sněhové. Předpokládáme do středečního rána tvorbu sněhové pokrývky většinou od jednoho do pěti centimetrů. Vlivem postupného ochlazování mokrého zemského povrchu se bude tvořit četné náledí a zmrazky, zejména v nočních hodinách z úterý na středu," uvedli meteorologové.

Náledí se může tvořit i v dalších dnech. Opatrní by měli být hlavně řidiči a chodci, dodali meteorologové.

Kraj Vysočina

Na většině území Kraje Vysočina se během dopoledne od západu déšť změnil na sněžení. Sníh se většinou rozpouští, ve výše položených úsecích však může zůstávat na vozovkách. Dohlednost je kvůli srážkám snížená, na Pelhřimovsku se objevují mlhy. Silnice jsou podle silničářů sjízdné, na místě je však zvýšená opatrnost.

"Na Havlíčkobrodsku dopoledne udržuje hlavní tahy ve sjízdném stavu pět sypačů, ostatní technika je zatím v záloze," řekl ČTK Petr Klimeš z dispečinku Krajské správy a údržby silnic.

Teploty se v západní části kraje pohybují kolem nuly, na Žďársku a Třebíčsku jsou mezi jedním až třemi stupni Celsia. Podle meteorologů se bude postupně ochlazovat a v noci se může objevit náledí. "Jestli se předpověď vyplní a mokré silnice v noci zmrznou, může být do rána veselo," podotkl Klimeš. V kraji zatím nejsou hlášeny žádné dopravní nehody.

Zlínský kraj

Silnice v regionu jsou holé a mokré, při teplotách kolem bodu mrazu mohou ojediněle namrzat.

V kraji je zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od nuly do plus šesti stupňů Celsia. Podle meteorologů přes den stoupne ještě o jeden stupeň. Potrvá občasný déšť, který se k večeru bude měnit na déšť se sněhem a na horách na sněžení. Na středu předpověď slibuje ochlazení, ráno se podle meteorologů bude místy tvořit náledí.

Ústecký kraj

Teploty v kraji se dnes kolem 06:30 pohybovaly od minus čtyř do plus dvou stupňů Celsia.

Policejní web varuje před ledovkou, která se může místy tvořit na dálnici D8 v úseku od Řehlovic po Krásný Les na Ústecku. Dálnice je chemicky ošetřená, přesto silničáři řidiče, aby byli opatrní. Ledovka se tvoří i na silnici I/9 na vjezdu do Jiřetína pod Jedlovou na Děčínsku.

Ostatní silnice jsou většinou po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Nehoda osobního automobilu komplikuje dopravu na silnici 1981 v Kadani na Chomutovsku. Policie předpokládá vyšetřování a ostraňování následků do 08:30.

Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji většinou zataženo se sněžením. Nejvyšší teploty minus jeden až plus dva stupně Celsia, na horách minus tři až nula.

Liberecký kraj

Na většině území kraje se objevuje mrholení nebo déšť, které při teplotách pod nulou na vozovkách namrzají. Pozor by si měli dát motoristé hlavně na silnici I/9 od Cvikova směrem na Jiřetín pod Jedlovou, kde je podle policiena téměř tříkilometrovém úseku ledovka.

Teploty v Libereckém kraji se dnes ráno pohybují těsně kolem nuly, na Českolipsku klesají až k mínus dvěma stupňům. Většinou je zataženo s mrholením nebo deštěm, což snižuje viditelnost. Přes den meteorologové očekávají teploty nejvýše čtyři stupně nad nulou a déšť, případně i déšť se sněhem.

Středočeský kraj

Teploty se pohybují kolem nuly, na většině území prší nebo mrholí a silnice by mohly namrzat. Na Berounsku, Kladensku, Rakovnicku a v okrese Praha-západ situaci navíc komplikují mlhy. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dohlednost na silnicích snižují také srážky. Řidiči by měli být opatrní i na dálnici D1 a rychlostní silnici R1, kde padá děšť se sněhem. Většina dálnic je ale mokrá a holá, dálnice D8 je mokrá po chemickém ošetření.

Teploty v regionu se ráno pohybovaly od minus jednoho do tří stupňů Celsia, bylo zataženo a foukal slabý vítr. Na většině území prší nebo mrholí, místy padá déšť se sněhem.

Olomoucký kraj

Teploty se v těchto místech pohybují většinou kolem nuly, místy i pod bodem mrazu, ale vozovky podle správců cest nenamrzají. Silničáři cesty v rizikových oblastech preventivně posypali. V ostatních částech Olomouckého kraje jsou cesty holé a mokré, místy je viditelnost snížena mlhou.

"S námrazou jsme problém neměli. Prší tady celou noc, nad ránem začal padat déšť se sněhem. Na kopcích provádíme údržbu, sníh už se drží, jde hlavně o Červenohorské sedlo a Ramzovou. Ve vyšších polohách jsou cesty po chemickém ošetření," řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic. Na Jesenicku se teploty drží těsně nad nulou.

Cesty jsou mokré i na Šumpersku, déšť se sněhem hlásí správci cest na na vrcholcích Červenohorského sedla. "Je to zajímavé, jsou tři stupně pod nulou, ale nahoře prší, vozovky nenamrzají. Preventivně jsme prováděli posyp na vozovkách prvních tříd v horských oblastech," uvedl dispečer šumperské správy silnic. Podotkl, že v regionu se nyní teploty pohybují od minus tří stupňů do pěti stupňů nad nulou.

Na Olomoucku a Přerovsku jsou podle silničářů cesty holé a mokré, sjízdnost by měla být bez omezení. Na Prostějovsku může řidiče místy omezit mlha.

Moravskoslezský kraj

Řidiči by dnes v Moravskoslezském kraji měli jezdit se zvýšenou opatrností zejména v horských oblastech v Beskydech a Jeseníkách. Kvůli dešti nebo dešťovým přeháňkám by silnice mohly namrzat, teploty se pohybují mezi minus jedním a plus třemi stupni Celsia. Vyplývá to z informací silničářů a meteorologů.

Na dálnici nebo rychlostních silnicích směřujících do Polska a na Slovensku musí řidiči počítat s deštěm se sněhem. Prší nebo mrholí na většině území kraje. Na některých místech zvláště na Bruntálsku je kvůli srážkám snížena viditelnost. Silnice jsou většinou holé a mokré.

Tagy: počasí náledí

Zdroje: ČTK