Miloš Zeman: Chci být prezidentem "sjednotitelem"

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Prezidentem "sjednotitelem" a "zprostředkovatelem" by chtěl být v případě zvolení expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman, který dnes otevřel poblíž Pražského hradu v Loretánské ulici svou kancelář. Na tiskové konferenci řekl, že chce nabídnout "tichou diplomacii". Kandidát ČSSD a Zemanův soupeř Jiří Dienstbier si ale myslí, že bývalý předseda vlády spoléhá na ztrátu paměti voličů. Zeman byl vždy velmi kontroverzní, vzkázal po svém mluvčím Jakubu Landovském.

Zeman, který dnes měl po operaci na očích ještě tmavé brýle, se pochlubil takzvanou opoziční smlouvou, kterou uzavřel po vítězství ve volbách v roce 1998 s tehdejším předsedou ODS Václavem Klausem. Umožnila mu s tolerancí občanských demokratů sestavit jednobarevnou vládu, která se udržela po celé volební období. Dokument, který byl často terčem kritiky, Zeman po letech hodnotí jako velmi úspěšný.

"Je nepopiratelným faktem, že Miloš Zeman byl odjakživa velmi kontroverzní postavou české politiky, a není pochyb o tom, že má v plánu pokračovat v destruktivním stylu svého hlavního podporovatele Václava Klause," uvedl Landovský. Připomněl, že ve vrcholné politice Zeman nevynechal jedinou příležitost k útoku na novináře nebo své oponenty. "Zjevně během své kampaně hodlá sázet na všeobecnou amnézii voličů," dodal. Zeman před lety po roztržce s tehdejším vedením ČSSD opustil.

Zemanovu kancelář v bytě, ve kterém v minulosti bydlela dcera prvního českého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka Alice, mu opatřilo a za symbolickou korunu pronajalo jeho fandovské hnutí Přátelé Miloše Zemana.

Zeman dnes oficiálně zahajuje volební kampaň a spouští webové stránky www.zemannahrad.cz. Jeho tým doručuje do domovních schránek podle předsedy Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) Vratislava Mynáře zkrácenou verzi Zemanova životopisu s petiční přílohou, v níž lidé mohou podpořit jeho kandidaturu. SPOZ již Zemanovi opatřila více než 60.000 podpisů uvedl Mynář.

Zeman chce při kampani především diskutovat se svými protivníky a komunikovat s občany. Svou rodinu prý nebude nutit, aby se s ním zapojila do kampaně, ale nebude jí v tom ani bránit. Dcera prý se do ní zapojila z vlastní iniciativy. Vláčet po kampaních svou paní, s níž žije už téměř 20 let, mu ale nepřipadá "zcela vhodné".

Zeman údajně kandiduje, aby pozvdihl politickou úroveň

Na dotaz, co ho nakonec přesvědčilo, aby kandidoval, odpověděl, že ubohý stav české politiky, kdy je prestiž politika ve společnosti nižší než prestiž uklízečky. Politici nalevo i napravo jsou podle něj "považováni buď za zloděje, nebo idioty, v některých případech za obojí současně". Úkolem politika by mělo podle něj být tuto situaci zlepšit. Zavázán se také cítí být občanům, kteří připojili podpisy pod jeho kandidaturu.

Zeman, kterého podpořil nynější prezident Václav Klaus, se v soupeření o prezidentské křeslo utká například s bývalým předsedou úřednické vlády Janem Fischerem, který v průzkumech volebních preferencí vítězí, s místopředsedou ČSSD Dienstbierem, šéfem TOP 09 a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou z ODS, či tajemníkem prezidenta republiky Ladislavem Jaklem. Úmysl kandidovat oznámil také bývalý ministr průmyslu a obchodu někdejší Klausovy vlády Vladimír Dlouhý.

O prezidentské křeslo se zatím chtějí utkat také čtyři ženy: bývalá europoslankyně Jana Bobošíková, právnička Klára Samková, lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová a politička, herečka a spisovatelka Táňa Fischerová.

Tagy: nuda nesmysl sucho

Zdroje: ČTK