Texasem otřásá západonilská horečka, úřady hlásí stav nouze

- Aktuality autor: red

Dallas vyhlásil stav nouze kvůli epidemii západonilské horečky. V devátém největším městě USA se jí nakazilo na 200 lidí a deset z nich už zemřelo, uvedla dnes televize CBS. Dallaský starosta Mike Rawlings už kvůli nemoci nařídil vzdušné rozprašování prostředků proti komárům, kteří nemoc přenášejí. Podobné opatření město naposledy použilo v roce 1966.

Rozprašování chemikálií proti komárům je považováno za poslední východisko z problematické situace. Úředníci sice tvrdí, že využité látky jsou pro lidi neškodné, podle lékařů ale mohou být nebezpečné pro některé rizikové skupiny, především pro těhotné ženy.

Rawlings však na využití prostředků trvá. "Je to na mou zodpovědnost. Já ponesu následky," prohlásil. Rozprašování chemikálií podle něj v případě příznivého počasí začne už dnes večer místního času.

Se západonilskou horečkou se potýká celý Texas, Dallas je ale postižen nejhůře. Ve městě je hlášena více než polovina z 381 případů z celého státu. Mimo Dallas na nemoc zemřelo šest lidí.

Virus západonilské horečky přenášejí komáři, kteří dříve sáli krev nakažených ptáků. Nemoc se nemůže šířit přímo z člověka na člověka nebo z člověka na zvíře.

Virus může dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu nebo meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku.

Tagy: virus

Zdroje: ČTK