Menší nemocnice: Příjmy na růst platů nestačí

- Aktuality autor: Danica Klein

Propočty ministerstva zdravotnictví o příjmech nemocnic na letošní rok jsou podle Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) nadhodnocené. Nemocnice v krajích nedostanou tolik, aby mohly zvýšit platy, řekl ČTK před dnešním jednáním zdravotnických odborů, nemocnic a ministerstva právník AČMN Stanislav Fiala. Podle ministerstva stoupnou příjmy nemocnic v krajích o 4,5 procenta, podle AČMN o dvě procenta klesnou, při započtení inflace a DPH klesnou až o šest procent.

Podle memoranda podepsaného loni v únoru mezi odbory a vládou mají letos stoupnout platy zdravotníkům v nemocnicích o deset procent. Ministr Leoš Heger (TOP 09) nařídil fakultním nemocnicím přidat od ledna 6,25 procenta a vyzval hejtmany, ať to zajistí v nemocnicích krajů. Fakultní nemocnice platy zvýšily, nemocnice v krajích až na ojedinělé výjimky ne, vyjednávají s kraji o provozních dotacích na zvýšení platů.

"Úhradová vyhláška umožňuje krajským nemocnicím zvýšit příjmy o 4,5 procenta na rozdíl od fakultních, kterým umožňuje zvýšit příjmy jen o dvě procenta. Protikorupční opatření ve fakultních nemocnicích velmi dobře fungují, proto i přes znevýhodnění v úhradové vyhlášce budou mít na zvýšení mezd," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Materiál by měl být stažen

Podle AČMN jsou propočty vycházející z úhradové vyhlášky na rok 2012 "bezvýznamné", protože zdravotní pojišťovny pošlou zálohy maximálně sto procent roku předchozího. Platby podle této vyhlášky přijdou nemocnicím až v půli roku 2013 po vyúčtování předchozího roku. Upozornit na to chtějí nemocnice na dnešní takzvané malé tripartitě.

Podle ministerstva ale mají krajské nemocnice možnost šetřit na nákupech a zastavit investice, jako to udělaly nemocnice zřizované ministerstvem. "Elektronické aukce, centrální nákupy a další uspořily fakultním nemocnicím téměř miliardu korun. Je to jasný důkaz, že když se chce, tak to jde. Mrzí nás, že se ke stejnému kroku neodhodlali také hejtmani," řekl Sršeň.

AČMN požaduje, aby ministerstvo své propočty nepředkládalo 23. února velké tripartitě, v níž jednají odborové svazy se zaměstnavateli a vládou. "Materiál by měl být stažen jako nevěrohodný a nepravdivý," uzavřel Fiala.

Tagy: nemocnice ekonomika finance platy lékaři

Zdroje: ČTK