Berlusconiho a jeho syna obžalovali z daňových úniků

- Aktuality autor: Danica Klein

Italská prokuratura dnes obžalovala bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a jeho syna z daňových úniků při podnikání. Expremiér zopakoval, že se cítí nevinen, a obvinil prokuraturu ze zaujatosti.

Prokuratura tvrdí, že Berlusconiho mediální společnost Mediaset, v jejímž vedení působí jeho syn Pier Silvio, porušila daňové předpisy při nákupech práv k hollywoodským filmům a k televizním zábavným pořadům. Nákupy podle agentury APA prováděla pomocí tajných fondů. Ve stejném případu bylo obviněno 10 dalších osob.

Pětasedmdesátiletý expremiér stojí před soudem i v několika dalších případech. Zřejmě nejznámější z nich se týká obvinění, že platil za sex s nezletilou marockou tanečnicí Karimou Mahrúgovou alias Ruby a zneužil svých pravomocí k tomu, aby se to pokusil uchovat v tajnosti.

Italská prokuratura ve středu navrhla pro Berlusconiho trest pěti let vězení v takzvaném případu Mills. Berlusconi je v něm u milánského soudu obžalován z toho, že v roce 1997 dal svému právníkovi Davidu Millsovi za falešné svědectví ve dvou procesech z 90. let úplatek ve výši 600.000 dolarů (nyní asi 11,4 milionu korun). Peníze měly být poukázány z údajných tajných fondů společnosti Mediaset.

Berlusconi trvá ve všech případech na své nevině a dnes se proti postupu prokuratury opět ohradil. "Jedná se o justiční persekuci, o operaci nezměrného hanobení, která změnila milánský tribunál ve zvláštní tribunál k odstranění Berlusconiho z politiky a k jeho zničení jakožto lidské bytosti," řekl televizní stanici Canale Cinque, která je součástí jeho impéria Mediaset.

Tagy: soud Itálie

Zdroje: ČTK