Lidé se i dnes loučí s Václavem Havlem

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Před Pražskou křižovatkou v centru Prahy, kde je od pondělí umístěna rakev s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla, se od rána opět shromáždily stovky lidí. Organizátoři brány odsvěceného kostela svaté Anny otevřeli už kolem 09:00, tedy asi o hodinu dříve, než se plánovalo. Pro truchlící veřejnost zůstane kostel otevřen do 20:00. V pondělí se přišly Havlovi poklonit tisíce lidí.

Lidé i dnes přinášejí k rakvi bývalého prezidenta Havla květiny. Kolem 10:00 zástup končil až na Betlémském náměstí. V pondělí čekali promrzlí lidé na vstup do kostela i několik hodin.

Dlouhý zástup se odpoledne táhl přes Betlémské náměstí až k Husově ulici. Podle odhadů kolem rakve prošlo 350 lidí za hodinu. I když organizátoři piety informovali, že v 20:00 zavřou, část zájemců o poslední sbohem exprezidentovi postávala u odsvěceného kostela i po tomto termínu. Kostel se proto uzavřel až o několik desítek minut později. Na místě byli k dispozici záchranáři a policisté, kteří promrzlým lidem vařili čaj.

Smrt exprezidenta: Národ v slzách: Zemřel Václav Havel

Rakev zůstane v Pražské křižovatce až do středy, kdy bude převezena do Vladislavského sálu Pražského hradu. Na pátek je naplánován státní pohřeb ve svatovítské katedrále. Havel zemřel v neděli ve spánku na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku.

Tagy: smrt pieta

Zdroje: ČTK