Chorvatský tisk: Havel zanechal otisk v historii

- Aktuality autor: Danica Klein

Úmrtí posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla se i dnes věnují světová média. Soustrast Praze nadále vyjadřují zahraniční představitelé, kondolence zaslalo Srbsko i Chorvatsko.

"Dvě úmrtí prominentů: Jeden zcela upřímný a otevřený, druhý zahalený hustou mlhou. Smrt demokrata versus smrt stalinisty," napsal dnes nizozemský list de Volkskrant o skonu Václava Havla a severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Deník v této souvislosti připomíná, že také v KLDR vysílá státní televize záběry zdrceného davu. "Je to ale stále pouhá fasáda, za kterou miliony lidí umírají a člověk touží po lepším a svobodném životě."

Čtěte také: Světový tisk se loučí s Havlem: Hrdina, patriot svobody i buřič

"Svou politickou aktivitou zanechal nesmazatelný otisk v nedávné historii České republiky a dalších evropských zemi, které v 80. a 90. letech povstaly proti komunistickým režimům, zavedly do své společnosti demokratická zřízení a staly se součástí významného projektu sjednocené Evropy," uvedla o Havlově odkazu odcházející chorvatská premiérka Jadranka Kosorová. Svou soustrast zaslala českému premiérovi Petru Nečasovi. Kosorová dodala, že Havel byl "skutečným přítelem Chorvatska a Chorvatů".

Soustrastný telegram zaslal svému českému protějšku také srbský prezident Boris Tadić. Václava Havla v něm označil za velkého bojovníka za demokracii, mír a svobodu.

Tagy: Chorvatsko kondolence

Zdroje: ČTK