Kvůli Lisabonu chtěli lékaři Klause prohlásit za blázna

- Aktuality autor: red

Klaus dlouho odmítal ratifikovat Lisabon a mnohé české politiky tím rozhořčil. Chtěli ho tak prohlásit za psychicky nemocného a neschopného úřadu.

Plán politiků a několika lékařů byl jasný. Pokud Klaus nepodepíše Lisabon dobrovolně, bude prohlášen za psychicky nemocného a neschopného zastávat svůj úřad. Vyplynulo to z korespondence mezi lékaři a politiky blízkými exprezidentu Václavu Havlovi. Informaci přinesl server Prvnizpravy.cz.

Hlavním strůjcem plánu byl ambulantní specialista a publicista Jan Hnízdil. "Už delší dobu mne a některé kolegy znepokojují názory, postoje a činy Václava Klause. S kolegy jsem o tom na podzim v uzavřeném kruhu komunikovali mailem," uvedl.

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl záměr prohlásit Klause za psychicky nemocného přirovnal k situaci v SSSR. "Praxi zavírat politické oponenty do blázince zavedl už Stalin. Jeho dnešní pokračovatelé prostě nejsou schopni pochopit, že může existovat člověk s jinými názory, než které oni považují za jedině možné," řekl Jakl.

Autor plánu Jan Hnízdil ale odmítá, že by šlo o plán, jak se zbavit prezidenta. "Nespřádali jsme žádný plán jak odstranit Václava Klause, nešlo o žádnou nátlakovou skupinu nebo akci sledující urychlení podpisu Lisabonské smlouvy," tvrdí.

Diagnóza: Klaus je nebezpečný sobě, ale i ČR

Podle korespondence mezi lékaři a politiky však takový plán skutečně existoval. Jan Hnízdil psal například v dopise České lékařské komoře. "Máme důvodné podezření, že pan prezident Klaus jedná pod vlivem závažných, možná patologických, změn duševního stavu nebo poruchy osobnosti, které nejsou jen přechodného rázu. Dostává se tak pod značný tlak médií a mezinárodní politiky, se svými názory se izoluje, což ještě více prohlubuje zmíněný proces a jeho projevy v jednání. Jako lékaři se obáváme, že může být nebezpečný jako sobě, tak, vzhledem k řadu který zastává, celé České republice."

Psychiatr Václav Mikota návrh ještě vyšperkoval - podle něj by Klaus mohl být zbaven způsobilosti k právním úkonům jen částečně; pokud by jej podle něj lékaři zbavili způsobilosti úplně, mohl by se podle něj stát "mučednickým prorokem všech zavilých euroskeptiků." S jeho nápadem pak souhlasil i Hnízdil.

Angažoval se Stránský i Hubálek

V záležitosti se angažoval také současný stínový ministr zdravotnictví za Věci veřejné  neurolog Martin Jan Stránský. Ten svou roli ve snaze zbavit Klause úřadu nepopírá, ale tvrdí, že myšlenka pochází  od Hnízdila. Podle Stránského byl do snahy zdiskreditovat Klause zapojen např. i psycholog Slavomil Hubálek.

Prezident Klaus však nakonec Lisabon ratifikoval, a tak návrh na to, aby byl prohlášen za nesvéprávného, nebyl realizován.

www.parlamentnilisty.cz

Tagy: lékaři Lisabon blázen

Zdroje: ČTK