Kvůli ebole začne v Africe zdražovat jídlo

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Bezpečnostní opatření, které přijaly africké státy, budou mít vliv na cenu potravin. V zemích jako Sierra Leone, Libérii
a Guineji je ohrožena letošní sklizeň. Právě tyto státy zasáhl nebezpečný vir nejvíce. Zemědělcům komplikují činnost zákazy pohybu. Cenu navíc zvyšuje panika, kvůli které lide ve velkém zkupují potraviny a ty tak zdražují.

Boj s ebolou

Boj s ebolou,zdroj: Isifa.com

Vlivem opatření, která byla kvůli šíření smrtícího viru ebola přijata v západní Africe, je v této části kontinentu ohrožena letošní zemědělská sklizeň a hrozí tam růst cen potravin. Oznámila to v úterý Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Její varování se týká především Guineje, Sierry Leone a Libérie, v nichž zemřela většina z 1550 letošních obětí eboly.

Činnost zemědělců omezují zákazy pohybu lidí a karantény, které mají zamezit šíření nebezpečného viru, jímž se nakazilo přes 3 000 osob. Mnoho lidí podlehlo panice a začalo ve velkém skupovat potraviny, jejichž ceny se tak rychle zvyšují.

"Ještě předtím, než se vyskytla ebola, vydávaly některé domácnosti za jídlo 80 procent svého příjmu. Mnohé z nich po zvýšení cen už na jídlo nemají," řekl šéf dakarského úřadu FAO Vincent Martin.

V době, kdy se blíží sklizeň rýže a kukuřice, na farmách chybí pracovní síla. Problémy budou mít i pěstitelé kakaa a kaučuku, stejně jako dodavatelé palmového oleje. Zákaz prodeje masa divokých zvířat pak připraví o příjmy i lovce. Ti všichni rozšíří počet lidí, kterým se sníží kupní síla, tvrdí organizace OSN.

FAO spolu se Světovým programem pro výživu (WFP) proto připravují dodávky potravin do nejpostiženějších oblastí. V příštích třech měsících by tak mělo být k asi 1,3 milionu lidí dopraveno 65 tisíc tun jídla.

Několik lidí na ebolu zemřelo také v Nigérii a nemoc je hlášena i z Konga, i když tam jde o jiný druh než v ostatních zemích. Kongo oznámilo, že počet úmrtí tam vzrostl na 31 a nakažených je přes 50. Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že případy jsou soustředěny na severozápad státu, vzdálený přes 800 kilometrů od Kinshasy.

Japonští vědci v úterý oznámili, že vyvinuli rychlou diagnostickou metodu, díky níž lze virus eboly detektovat do půl hodiny. Současná diagnostika vyžaduje dvouhodinovou laboratorní zkoušku. Vybavení pro japonský test je prý levnější, a tedy i dostupnější pro africké státy.

Tagy: nemoc Afrika hlad cena potravin ebola

Zdroje: ČTK