Radikálové v Sýrii požadují za zajaté vojáky OSN výkupné

- Aktuality autor: Michal Polák

Islámští radikálové zadržující přes 40 fidžijských členů mise OSN na Golanských výšinách, žádají za jejich propuštění výkupné a vyřazení fronty An-Nusrá ze seznamu teroristických organizací. Podrobnosti o obchodu se zajatci a nepřímém financování teroristických organizací, kterého se dopouští Evropa placením výkupného za rukojmí islamistů, najdete zde

Islamisté z ISIS

Islamisté z ISIS,zdroj: Profimedia.cz

O propuštění Fidžijců se stále vyjednává. "Povstalci nám neřekli, kde vojáci jsou, ale ujišťují, že jsou v dobrém stavu a že se o ně pečuje. Odvezli je prý z bojové zóny," sdělil generál. 

Radikálové z fronty An-Nusrá od minulého týdne bojují v oblasti hraničního přechodu Kunajtra a v pondělí se boje rozhořely naplno znovu. Kromě unesených Fidžijců se dostali do problému i členové mise z Filipín, ale těm se podařilo dostat se o víkendu na svobodu. 

List The Jerusalem Post napsal, že An-Nusrá zadržení vojáků OSN odůvodnila tím, že pozorovatelská mise OSN chrání Izrael. 

Rebelové chtějí odškodnění

Podle Tikoitogy požadují rebelové odškodnění za tři své bojovníky, kteří v boji s vojáky OSN padli. Dalším jejich požadavkem je humanitární pomoc pro občany na předměstí Damašku, kde má An-Nusrá svůj hlavní stan. Skupina také chce, aby ji OSN vyškrtla ze svého seznamu teroristických organizací. 

Syrská exilová organizace, která dostává informace o situaci v Sýrii z bojiště, tvrdí, že An-Nusrá stále bojuje proti vojákům v blízkosti Kunajtry a že jsou mrtví na obou stranách. Skupina prý chce skoncovat s dosavadním režimem na hranici a chce docílit toho, aby vojáci OSN odešli. 

Izrael obsadil pohraniční Golanské výšiny za války v roce 1967. O čtrnáct let později 1200 kilometrů čtverečních anektoval, zhruba 510 kilometrů čtverečních kontroluje Sýrie. Z pohledu mezinárodního práva je anexe nelegální. Pozorovatelská mise OSN vznikla roku 1974 a má přes 1400 členů. 

Tagy: Sýrie terorismus OSN Izrael výkupné únosy teroristické organizace Golandské výšiny rukoumí

Zdroje: ČTK