Konec Petra Bendy v čele ústecké ČSSD

- Aktuality autor: Danica Klein

Bývalý předseda ČSSD v Ústeckém kraji Petr Benda dnes rezignoval na funkci předsedy a člena představenstva v Krajské zdravotní, pod kterou spadá pět nemocnic Ústeckého kraje.

Udělal tak poté, co sociální demokraté během zastupitelstva kraje navrhli jeho odvolání. Benda řekl, že nechce, aby se o něm hlasovalo, a proto odejde sám. V představenstvu ho nahradí jiný člen ČSSD Tomáš Kříž.

Kauzy s předraženými nákupy

Náměstek hejtmanky a současný krajský předseda Arno Fischera nechtěl důvod příliš komentovat. Vedení ČSSD v kraji Bendovi v poslední době vyčítalo například kauzy s údajně předraženými nákupy přístrojů z evropských dotací Krajskou zdravotní. Ty se nelíbí ani ministerstvu financí a prošetřují je i kontrolní orgány v Bruselu.

Antimonopolní úřad v květnu vyměřil Krajské zdravotní dvě pokuty za celkem 900.000 korun. Firma chybovala v tendru s hodnotou 420 milionů korun na doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů a v zakázce na šicí materiály o předpokládaném objemu 50 milionů korun.

Neférové

Benda označil rozhodnutí poslaneckého klubu ČSSD za neférové. Podle něho jde jen o osobní a politické rozhodnutí. Dodal, že vyčítat mu nákupu přístrojí není možné, protože rozhodnutí o nich padlo v okamžiku, kdy ještě v čele Krajské zdravotní nestál.

Krajská zdravotní v nemocnicích v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Děčíně disponuje 3378 lůžky a poskytuje asi 70 procent zdravotní péče v Ústeckém kraji. Zaměstnává asi 6300 lidí, z toho zdravotních sester je zhruba 2800 a lékařů 820.

Tagy: nemocnice ČSSD zdravotnictví rezignace

Zdroje: ČTK