Armáda stahuje z Afghánistánu vrtulníkovou jednotku a speciální síly

- Aktuality autor: Danica Klein

V druhé polovině příštího roku bude v Afghánistánu působit zhruba o 200 českých vojáků méně než letos. Armáda do té doby postupně stáhne vrtulníkovou jednotku a skupinu speciálních sil, řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek na tiskové konferenci u příležitosti shromáždění velitelů v Praze.

Češi mají v Afghánistánu letos 720 vojáků, v druhé polovině příštího roku jich bude asi 520, uvedl Picek. Mandát schválený parlamentem dává armádě možnost vyslat do Afghánistánu v roce 2012 až 640 vojáků.

Provinční rekonstrukční tým

"Helikoptéry je nutné stáhnout kvůli generálním opravám, takže nás nejméně na rok musí nahradit jiná země," řekl novinářům na tiskové konferenci ministr obrany Alexandr Vondra. Jednotka speciálních sil, která se do Afghánistánu vydala před nedávnem, má podle ministra mandát na dvě půlroční období.

Velení spojeneckých vojsk v Afghánistánu počítá s tím, že v roce 2014 předá vládu nad zemí tamním autoritám a také ozbrojeným složkám. Na výcviku armády a policie v neklidné asijské zemi se přitom podílejí i Češi. Picek dnes odmítl spekulovat nad tím, jestli bude česká armáda přítomna v Afghánistánu i po začátku roku 2014.

Největší kontingent má česká armáda v provincii Lógar, kde působí provinční rekonstrukční tým. Podle Vondry se bude tato jednotka z Afghánistánu stahovat později. "Je to přeci jen region, který zatím není připraven ke konkrétnímu předání (do správy místní vlády)," upřesnil Vondra.

Spolehlivý spojenec

Češi podle něj musí v Lógaru dokončit projekty vedoucí ke zlepšení tamní ekonomiky, aby se provincie mohla "postavit na nohy". Podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Víta Koláře počítají diplomaté s tím, že český PRT bude v provincii Lógar působit až do konce roku 2014.

Stahování vojáků z Afghánistánu nedávno oznámil americký prezident Barack Obama. Premiér Petr Nečas minulý týden v reakci na Obamova slova uvedl, že ČR se bude chovat jako spolehlivý spojenec Severoatlantické aliance a nebude v této zemi dělat jednostranné kroky.

Tagy: Afghánistán vojáci zahraničí

Zdroje: ČTK